Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego: Strefy wolne od LGBT są niekonstytucyjne i szykanujące

Organizacje wspierające mniejszości seksualne apelują do wojewodów - aby ci skarżyli do sądów uchwały o tzw. "strefach wolnych od LGBT" . Bo te - zgodnie z ekspertyzą prawną - są niezgodne z prawem.
Zobacz wideo

Z opinii przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego wynika, że tego typu działania są szykanowaniem i przyzwoleniem na dyskryminację osób o odmiennej orientacji seksualnej w przestrzeni publicznej. - Jest to nasz apel do wojewodów, żeby zaskarżali do sądów tego typu uchwały, jak również do wszystkich samorządów, żeby korzystały z tej ekspertyzy, żeby odpierać tego typu działania - mówi Karolina Kędziora z PTPA.

- Apelujemy w tym momencie do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo lubią posługiwać się sformułowaniami "miłość bliźniego", "wartości rodzinne", "chrześcijańskie" - bardzo, bardzo was prosimy, żebyście te wartości przekuli w życie i pomyśleli o sytuacji tych ludzi, na których trwa nagonka, która będzie prowadzić do tragedii - mówił Hubert Sobecki ze stowarzyszenia Miłość nie wyklucza.

Strefę wolną od LGBT jako pierwsi uchwalili radni ze Świdnika. Zaprotestowali w ten sposób - jak to ujęli - przeciwko "rewolucji kulturowej, która godzi w wolność słowa (...), autorytet rodziny i szkoły oraz w swobodę przedsiębiorstw". W sumie, w skali kraju - podobne deklarację przyjęło w trzydzieści samorządów.

Przyjmowanie deklaracji wymierzonych przeciwko społeczności LGBT+ zakwestionował m.in. rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar stwierdził wprost: taki dokument budzi poważne wątpliwości co do zgodności z prawami człowieka i obywatela; w szczególności z zasadą równego traktowania

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Gazety Polskiej

Z kolei wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wydawcę "Gazety Polskiej". Chodzi o naklejki "Strefa Wolna od LGBT". We wniosku mowa o propagowaniu zachowań o charakterze dyskryminacyjnym znanych z ustrojów faszystowskich.

Podstawa prawną wskazaną w zawiadomieniu jest art. 256 par. 1 Kodeksu karnego i art. 256 par. 2 Kodeksu karnego w związku z art. 13 par. 1 Kodeksu karnego oraz art. 32 konstytucji.

W art. 256 par. 1 Kk mowa o publicznym propagowaniu "faszystowskiego lub innego totalitarnego ustrój państwa", a także "nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowosć". Osoba, która dopuszcza się takiego czynu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

W środę "Gazeta Polska" zapowiedziała dystrybucję wraz z gazetą naklejek z napisem "Strefa Wolna od LGBT". Na naklejkach widnieje przekreślony tęczowy symbol, nawiązujący do flagi ruchu LGBT. Naklejki skrytykowali politycy PO, Nowoczesnej, Wiosny, Razem i SLD.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego: Strefy wolne od LGBT są niekonstytucyjne i szykanujące
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Głupie kmiotki, art . 32. konstytucji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 1

  A to Polska właśnie.
  Do Polaków nigdy nie dotrze, dlaczego ciągniemy się w ogonie Europy.
  Polacy bardzo nie lubią prawdy, a szczególnie o sobie.
  Gdy Polakom powiedzieć jak jest, to drą szaty, że to pomówienia, że nieprawda, że jesteśmy jedynym narodem, który ma prawo pouczać innych jak powinno się żyć.
  Naprawdę?

 • sza man

  Oceniono 2 razy 0

  Jak pis będzie miał większość konstytucyjną (a wszystkie działania szmaciarskiej opozycji do tego zmierzają) to wszystko będzie konstytucyjne.

 • zbag19

  Oceniono 8 razy 0

  Co to znaczy : strefa wolna od LGBT - czyli do tego budynku, obszaru nie mają wstępu osoby o innej niż heteroseksualna orientacji. Jakie są granice pamięci czy raczej ignorancji historycznej ? ; jakie są granice cynizmu politycznego i nienawiści do bliźniego swego u niektórych osób, które wymachują sztandarem katolickiej Polski. Rację mają chyba jednak ci, którzy twierdzą, że gdyby Jezus przyszedł nauczać do Polski rządzonej przez J. Kaczyńskiego i T. Rydzyka - to zostałby bardzo szybko ukrzyżowany.

 • 1cypis1

  Oceniono 1 raz -1

  Chwila chwila nie wszystkie osoby homoseksualne są sympatykami lgbt i nie jest to też organizacja skupiająca osoby homoseksualne. Lgbt to organizacja promująca zachowania homoseksualne z czym mam prawo się nie zgadzać i mam prawo do braku obecności tej organizacji w przestrzeniach, których właściciele nie zgadzają się z tą ideologią. Jak widzę lgbt jest strasznie bezczelnie i chcą wpłacić tam gdzie ich nikt nie chce.

 • kotkluska2016

  Oceniono 7 razy -1

  U nas w Wąchocku zrobiliśmy strefę w kościele i od tamtej pory nie ma kto mszy odprawiać.

 • masta_of_dizasta

  Oceniono 4 razy -2

  Ciągle to LGBT. Nie można wreszcie przestać tym spokojnych ludzi nękać? Bo zaraz założę stosowne Towarzystwo Ochrony Przed Nękaniem Prawami Osób LGBT i Ich Niepotwierdzonymi Obawami o Dyskryminację i zgłoszę to wszystko do prokuratury. A co.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX