Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzega przed przyjęciem tzw. ustawy środowiskowej

Chodzi o nowelizację ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, której chce PiS. Proponowane przepisy budzą niepokój przyrodników np. w kontekście budowy trasy S3 na wyspie Wolin.
Zobacz wideo

Nowelizacja wprowadza też sztuczną granicę 100 metrów oddziaływania inwestycji. Do tej pory stroną w postępowaniu o wydanie decyzji mógł być każdy właściciel działki sąsiadującej z terenem, na której ma powstać inwestycja. Rząd chce, by prawo to miały wyłącznie te osoby, których działki leżą nie dalej niż 100 metrów od inwestycji. Jeśli więc inwestor ma dużą działkę, a inwestycja ma powstać na jej środku, sąsiedzi nie będą mieli nic do powiedzenia.

W opinii rzecznika, jej przyjęcie spowoduje, że ludziom trudniej będzie walczyć m.in. z uciążliwymi fermami futrzarskimi czy spalarniami odpadów. Ponadto RPO zauważa, że nowelizacja naraża Polskę na wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską, co skończyć się może tak jak w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Proponowane przepisy budzą niepokój przyrodników np. w kontekście budowy trasy S3 na wyspie Wolin czy rządowego pomysłu na przecięcie Biebrzańskiego Parku Narodowego trasą S16. Zdaniem organizacji pozarządowych, przyjęcie nowelizacji znacząco ułatwi też rozbudowę tras narciarskich i wyciągów w najcenniejszych partiach polskich gór.

Adam Bodnar w tej sprawie wysłał pismo do marszałka senatu. To właśnie izba wyższa parlamentu zajmie się teraz kontrowersyjnymi przepisami.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM