Nękanie psychiczne, szantaże, bezzasadne zwolnienia. Spór pracowników z dyrektorem Muzeum Narodowego
NSZZ żąda zmiany niedawno powołanego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) - Jerzego Miziołka. Profesor kieruje placówką od końca listopada minionego roku. Zrobiło się o nim głośno w kwietniu, gdy z Galerii Sztuki XX i XXI wieku nakazał usunięcie słynnych prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. W akcie sprzeciwu zorganizowano manifestację, podczas której dziesiątki uczestników jadło banany przed gmachem MNW. Potem pracownicy też organizowali protesty.
Jak tłumaczy w audycji "Kultura Osobista" Piotr Wojnowski, przewodniczący Związku Pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, konflikt z dyrektorem zaczął się na początku roku. - Kiedy prof. Miziołek zaczął bezzasadnie zwalniać pracowników. Nie wytłumaczył, czemu te zwolnienia mają służyć - mówił Wojnowski i dodawał, że dużą, negatywną, rolę w tej sprawie odegrali doradcy dyrektora MNW. - Decydowali o zwolnieniach, a w uzasadnieniach jako podstawę zwolnienia wpisywali na przykład: ma inną wizję muzeum - zdradzał związkowiec.
Jak mówił dalej, rozmowy pracowników z pomocnikami dyrektora nie były prowadzone w odpowiedniej atmosferze. - Jasno było dawane do zrozumienia, że albo pan/pani odejdzie z muzeum, albo - no niestety - będziemy musieli się rozstać. Pracownicy skarżyli się, że byli psychiczne nękani - przyznawał Piotr Wojnowski. Jak dodał, sam także spotkał się z próbami szantażu. - Jeżeli jest wakat, przychodzi młody pracownik po studiach i mówi mi się, że ja zatrudnię tą panią, ale pod warunkiem, że zwolnię tego pana, który ma blisko do wieku emerytalnego, a najlepiej zrobię to za miesiąc, to na czym polega współpraca? Na tym, że robi się czystki i brakuje zainteresowania samym muzeum - przekonywał związkowiec.
Inny z gości "Kultury Osobistej" mówił, że szerokim echem odbiło się zwolnienie dyscyplinarnie wybitnego naukowca i kuratora prof. Antoniego Ziemby. Doszło do niego na początku lipca. - Z punktu widzenia Stowarzyszenia Muzealników Polskich, które działa 20 lat, to mam wrażenie, że takiej złej dynamiki wewnątrz instytucji jeszcze nie zanotowaliśmy. Decyzja zwolnienia prof. Ziemby bardzo nas rozgoryczyła. Mamy przekonanie, że była pochopna - ocenił Michał Niezabitowski, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Łącznie, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aż 50 osób zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy w MNW. Od maja w placówce trwa spór zbiorowy. Pracownicy punktują nie tylko politykę kadrową nowego dyrektora, ale też - jak mówią - brak strategii na rozwój instytucji.
Cała rozmowa z pracownikami Muzeum Narodowego w Warszawie już dzisiaj w TOK FM po godzinie 19!
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce