Dulkiewicz napisała list do prezydenta Dudy. "O zawetowanie lub skierowanie do TK ustawy o Westerplatte"

Wysłałam list do prezydenta Andrzeja Dudy prosząc go o zawetowanie specustawy o Westerplatte lub też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała w sobotę na konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Oceniła, że ustawa jest świadectwem tego, jak PiS nie szanuje zdania innych.
Zobacz wideo

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. - Proces legislacyjny, którego byliśmy świadkami, komentatorami - bo nie uczestnikami - budzi wiele wątpliwości - mówiła Dulkiewicz.

Oceniła, że "ostatnią nadzieją jest kończący proces legislacyjny w Polsce prezydent Andrzej Duda". - Wczoraj po południu wysłałam list do pana prezydenta Andrzeja Dudy prosząc go o zawetowanie specustawy lub też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Dulkiewicz.

Zwróciła uwagę, że jest to "pierwsza w historii Polski specustawa dotycząca upamiętnienia czy budowy muzeum". - Do tej pory specustawy były takimi narzędziami, które ze względów bezpieczeństwa, ważnych inwestycji - typu przygotowanie do Euro 2012, typu budowa Gazoportu, typu budowa dróg - do takich procesów były używane w Rzeczypospolitej Polskiej (...). Dzisiaj jest zupełnie inaczej - podkreśliła.

Dulkiewicz oceniła, że ustawa o Westerplatte została przygotowana "tzw. trybem poselskim, czyli skróconą ścieżką, właśnie po to, by nie było szerokich konsultacji, rozmów, ustaleń".

- Ja wielokrotnie usiłowałam, próbowałam rozmawiać, przedstawiać argumenty, mówiąc, że to jest zbyt ważne miejsce, zbyt ważna historia dla wszystkich Polek i Polaków, by kwestie upamiętnienia tych, którzy poświęcili tutaj swoje życie, na Westerplatte, by kwestia upamiętnienia września 1939 roku była robiona naprędce, bez rozmów z kombatantami, z muzealnikami, z tymi, którzy zajmują się pamięcią - zaznaczyła prezydent Gdańska.

Jak mówiła, "ta ustawa zapewne wejdzie w obieg prawny, ale będzie świadectwem tego, jak ta władza, władza Prawa i Sprawiedliwości, nie szanuje zdania innych". - Będzie przestrogą dla wielu, dlaczego ta władza stoi w kontrze do obywateli, do ludzi, którzy chcą rozmawiać. Mam nadzieję, że tę przestrogę zrozumiemy jako obywatele i damy jej wyraz także podczas najbliższego głosowania w październiku - podkreśliła.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Dulkiewicz napisała list do prezydenta Dudy. "O zawetowanie lub skierowanie do TK ustawy o Westerplatte"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Beszczelna wsiora przypominamy Gdansk jest czescia Rzeczypospolitej i wchodzi w sklad panstwa polskiego od 1945. Chociaz tyle rekompensaty za tych chlopcow spod Monte Cassino, ktorzy wlasnymi cialami rozminowywali pole walki, nie wiedzac, iz ci ktorzy po nich przejda i tak nie doczekaja wolnej Polski.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Prezydent. Szkoda Pani czasu. To Adriana przerasta. A PiS szuka wszędzie wrogów, aby móc wskazywać ciemnemu ludowi winnych. Mistyczni ONI to Żydzi, Niemcy, lgbt.

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 3 razy -1

  Kaczor już wudał wyrok. Przykro mi, ald jego trzoda to przeforsuje.

 • Jan Nowak

  Oceniono 3 razy -1

  Proszę pisać do osoby decyzyjnej pana Kaczyńskiego. Duda to jedynie notariusz, długopis,lokaj,marionetka, Maliniak, budyń, itd itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX