RCB ostrzega przed burzami. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

W niedzielę prawie w całej Polsce wystąpią burze z gradem - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodano, dla południowo-wschodniej części kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.
Zobacz wideo

Informację o wystąpieniami burz z gradem RCB podało na Twitterze. Według prognoz IMGW wystąpią one w województwach: małopolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, opolskim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim, podlaskim, a także w części województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz dla południowej części województwa mazowieckiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że na podanym terenie burze mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Wiatr w porywach może osiągnąć 100 kilometrów na godzinę. 

Do mieszkańców tych sześciu województw Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS z ostrzeżeniem o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (21/07) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz - zostań w domu".

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Wydane zostały też alerty pierwszego stopnia. Obowiązują one m.in. w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim, części województwa pomorskiego, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim i części wielkopolskiego. 

Brak alarmów dotyczy tylko północno-zachodniej części kraju,

IMGW zaleca osobom przebywającym na tym terenie zachowanie dużej ostrożności, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM