"Czynny udział radnych PiS w łamaniu prawa w czasie Marszu Równości". Prezydent Białegostoku kieruje zawiadomienie do prokuratury

Po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku władze miasta zawiadamiają prokuraturę. Jak informuje reporter TOK FM Jakub Medek, chodzi o "sprawstwo kierownicze przy wywoływaniu zamieszek z policją", tego czynu mieli się dopuścić lokalni działacze PiS oraz o przekroczenie uprawnień przez marszałka województwa, przy udzielaniu zgody na Marsz dla rodziny, który odbywał się wzdłuż trasy, jaką przechodził Marsz Równości.
Zobacz wideo

- Materiały zamieszczane w internecie jednoznacznie wskazują na czynny udział działaczy PiS w łamaniu prawa podczas sobotniego Marszu Równości. Kieruję zawiadomienie do prokuratury - oświadczył w poniedziałek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wśród przedstawicieli PiS wymienił marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego.

Przedstawiciele białostockiego ratusza, w mediach społecznościowych, zwracali uwagę na nielegalną blokadę Marszu Równości, organizowaną przez miejskich i wojewódzkich radnych PiS-u w okolicach białostockiej katedry. Po tym, jak uczestnicy blokady obrzucili kamieniami policję, została ona usunięta.

Chodzi też o Marsz dla rodziny, jaki zorganizował wzdłuż trasy Marszu Równości marszałek województwa Artur Kosicki. Według prawników prezydenta impreza marszałka nie spełniała żadnych wymogów formalnych. Sam marszałek utrzymuje, że jako organ władzy publicznej nie podlega przepisom o zgromadzeniach. 

Doniesienie do prokuratury dotyczy - jak informuje reporter TOK FM - w przypadku marszałka przekroczenia uprawnień, a jeśli chodzi o działaczy PiS - sprawstwo kierownicze przy wywoływaniu zamieszek z policją.

Prezydent Truskolaski pyta też o stanowisko archidiecezji, która nie odcięła się od brutalnych ataków na uczestników Marszu Równości. Na stronach parafii św. Jadwigi Królowej w Białymstoku można było w ogłoszeniach parafialnych znaleźć podziękowania za walkę o "obronę wartości chrześcijańskich". Później wyjaśniano, że podziękowania nie są skierowane do kiboli, tylko do uczestników marszu dla rodziny. 

- Prezydent pyta też klub Jagiellonii o zachowanie jej kibiców - informuje Jakub Medek.

Ataki na Marsz Równości

Marsz Równości, który w ochronie policji przeszedł w sobotę przez Białystok, był wielokrotnie atakowany kamieniami i butelkami. Policja zatrzymała 25 najbardziej agresywnych przeciwników marszu. Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane w związku z zajściami podczas białostockiego Marszu Równości - poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak zaznaczył, kilkanaście następnych zostało zidentyfikowanych. W najbliższych godzinach zostaną oni doprowadzeni do jednostek policji - dodał.

Niejako w odpowiedzi na zamieszki lewica chce zorganizować w nadchodzącą sobotę marsz przeciwko przemocy w stolicy Podlasia. Według prezydenta Truskolaskiego, impreza w takiej formule nie może się odbyć. - Nie ma mowy o marszu przeciw przemocy. Zajęcie pasa drogi musi być zgłoszone z 30-dniowym. wyprzedzeniem. Mogą natomiast zorganizować zgromadzenie, chociaż moim zdaniem to zły pomysł - powiedział prezydent Białegostoku. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM