"Nienawistne gesty ze strony zwykłych ludzi". Posłuchaj komentarzy i relacji po atakach na Marsz Równości w Białymstoku

Nie milkną komentarze dotyczące szokujących zdarzeń, do których doszło w sobotę w Białymstoku. Część uczestników Marszu Równości zostało pobitych. Kontrmanifestanci rzucali kamieniami, petardami, jajkami i butelkami. Wykrzykiwano homofobiczne hasła i groźby. O "sprawstwo kierownicze" w wywołaniu agresji władze miasta oskarżają radnych PiS, jako współwinnego wskazują też marszałka województwa. Wcześniej negatywnie na temat Marszu i środowisk LGBT wyrażał się też metropolita Tadeusz Wojda.

- Widziałam bardzo dużo bardzo agresywnych i nienawistnych gestów i okrzyków ze strony tzw. „zwykłych ludzi” . Nie miałam poczucia, że przyszli tam specjalnie, że przyjechali z innego miasta, żeby zamanifestować swoją nienawiść. Oni po prostu wyszli z domu – mówiła w TOK FM Magdalena Chrzczonowicz,  reporterka OKO Press, która relacjonowała sobotnie zdarzenia z Białegostoku.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej komentował sobotnie wydarzenia w kontekście m.in. samorządów, które podejmowały uchowały przeciw „ideologii LGBT”. – Patrzyłem na to początkowo z pewnym uśmiechem, bo sytuacja jest tak absurdalna. Jeżeli samorząd przyjmuje deklarację, że będzie „strefą wolną od LGBT”, to jest to poziom retoryki, który jest mocno wyabstrahowany. Po pierwsze, jest to nielegalne. Wprost narusza 32 art. Konstytucji, który mówi  o równości. No bo jak to sobie wyobrazić? Nagle mają nie mieszkać u nas geje i lesbijki? Mamy zamiar ich nie zatrudniać? Nie życzymy ich sobie na swoim terenie?  To pachnie strefami znanymi z RPA.  Po drugie, to jest mityczne myślenie o LGBT, jako o jakimś potworze, tak jak wcześniej o gender. To zostało w dużej mierze nakręcone przez partię rządzącą i Kościół. Kaczyński wykreował sobie wroga – mówił polityk.

Po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku władze miasta zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o "sprawstwo kierownicze przy wywoływaniu zamieszek z policją", tego czynu mieli się dopuścić lokalni działacze PiS oraz o przekroczenie uprawnień przez marszałka województwa, przy udzielaniu zgody na Marsz dla rodziny, który odbywał się wzdłuż trasy, jaką przechodził Marsz Równości.

O podkręcanie atmosfery podczas sobotnich wydarzeń oskarżyła marszałka oraz radnych również dr Katarzyna Sztop-Rutkowska w rozmowie z Maciejem Zakrockim.

Zdaniem Jacka Karnowskiego politycy podlaskiego PiS, którzy angażowali się w sobotnie wydarzenia, wspierali skrajne środowiska, powinni być jak najszybciej usunięci z partii. - Czy bronili ludzi, którzy byli bici? Czy odcięli się do tych środowisk (skrajnych)? - pytał w TOK FM prezydent Sopotu.

- Powinniśmy od władzy wymagać, by byli ludźmi, a nie bestiami – podkreślał.

Naocznymi świadkami agresji wymierzonej w uczestników marszu w Białymstoku byli m.in.  Anastazja Stasiewicz z Tęczowego Białegostoku i Grzegorze Stefaniak, wiceprezes stowarzyszenia 9dwunastych.

- Bałem się, że zostanę pobity, że dostanę petardą, tak jak moi znajomi. Bałem się, że dostanę kijem, kostką brukową. Kibole podbiegali do osób z grupy „My, rodzice” i szarpali ich, bili – opisuje Stefaniak.

Polecamy również rozmowę z parą gejów z Krakowa na temat podejmowanych przez samorządy uchwał anty LGBT - o emocjach, odczuciach, relacjach z tym związanych.

Posłuchaj wygodnie w aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (222)
"Nienawistne gesty ze strony zwykłych ludzi". Posłuchaj komentarzy i relacji po atakach na Marsz Równości w Białymstoku
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 48 razy 28

  Zastanawiam się skąd tyle frustracji, złości i ogólnie nieszczęścia na twarzach szaro-burych przeciwników Marszu Równości? Co takiego wydarzyło się w ich życiu, że stali się skrajnymi frustratami pełnymi nienawiści w stosunku do radosnych, barwnych i szczęśliwych ludzi?

 • dmarch1

  Oceniono 24 razy 18

  Czy mozna miec watpliwosci co do udzialu Polakow w pogromie kieleckim czy w jedwabnem skoro tak latwo wydobyc z nas ten pierwiastek nienawisci ?

 • kar.as

  Oceniono 22 razy 16

  To nie ich dziadkowie mordowali Żydów. To Niemcy i NKWD. Tak. To tacy dobrzy ludzie. Do rany przyłóż!

 • lew131313

  Oceniono 28 razy 16

  Ależ ten Kościół Katolicki w Polsce narozrabiał! To wszystko jest przecież pokłosiem wieloletniego szczucia, siania nienawiści do wszystkich obcych i niekatolików, wychowywania "ciemnego toruńskiego luda" na obrońcę jakichś wyimaginowanych wartości, które są rzekomo przez przeciwników Kościoła łamane.
  Tak, nie mamy się co czarować - winę za ten obecny stan rzeczy w Polsce można śmiało przypisać kościelnej hierarchii.
  No i oczywiście tchórzliwym politykom, którzy wciąż leżą plackiem przed bandytami w sutannach.

 • kotprezesa

  Oceniono 26 razy 14

  Mam nadzieję, że Beata Kempa wstawi się i poręczy za aresztowanych nazioli.
  Starym zwyczajem.
  Również pani Mazurek mogłaby wesprzeć kolegów słowami otuchy i zrozumienia.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 26 razy 14

  Niby taki odważny naród, a boją się wszystkiego: uchodźców, gejów, ekologów, lewaków, cyklistów. Wychodzi na to, że to naród genetycznych tchórzy.

 • janjan101

  Oceniono 24 razy 14

  W Brunatnymstoku zwykłość to nienawiść i podłość ale jak ma być skoro nawet dobrotliwi i miłosierni pasterze szczują na "niezwykłych ludzi".

 • jurek42

  Oceniono 24 razy 12

  oj, zeby nie było policji potomkowie morderców z Jedwabnego powtórzyli by zbrodnie swoich dziadków. W ludziach jest potencjał mordowania , jeszcze tylko boją sie policji......jk bardzo katoliccy tak bardzo źli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX