Pogoda w środę. IMGW ostrzega przed upałem na zachodzie i opadami na południu Małopolski

Dolny Śląsk i Lubuskie - to regiony, w których IMGW wydało na środę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Na południu Małopolski może, z kolei, spaść ulewny deszcz.
Zobacz wideo

Upały na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem

Temperatura w miejscach objętych alertem może wynieść w dzień nawet od 29 do 31 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy osiągnie od 16 do 18 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, podwyższonej temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt. 

Ostrzeżenie dla Małopolski. Intensywny deszcz

IMGW wydało również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla powiatu tatrzańskiego w woj. małopolskim. Jak podaje, prognozowana dobowa wysokość opadów lokalnie w Tatrach może osiągnąć 35 mm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM