Przed śmiercią torturowana, pochowana z cegłówką w ustach. Naukowcy rekonstruują twarz "czarownicy" z Kamienia Pomorskiego

Wiadomo, że była blondynką o niebieskich oczach, a przed śmiercią ją torturowano. Teraz dzięki naukowcom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poznamy twarz kobiety oskarżonej o to, że uprawiała czary.
Zobacz wideo

Według antropologów badających znalezione w 2014 roku szczątki, kobieta żyjąca na przełomie XVII i XVIII wieku była ofiarą procesu o czary. 

Naukowcy już wiedzą, że miała 170 cm wzrostu, co najmniej 65 lat. Została pochowana z cegłówką w ustach, co miało zabezpieczyć przed działaniem czarnej magii "zza grobu". Jak informuje dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prace nad rekonstrukcją jej twarzy potrwają kilka miesięcy.

- Udało nam się stworzyć model trójwymiarowy czaszki. Następnym etapem będzie nałożenie materiału plastycznego na podstawie danych, które zebraliśmy podczas badań antropologicznych i genetycznych, gdzie udało nam się ustalić kolor włosów, kolor oczu. Plastyk nada ostateczną formę tej rekonstrukcji - wyjaśnia w rozmowie z reporterem TOK FM. 

Jednocześnie i niezależnie powstanie rekonstrukcja wirtualna 3D, żebyśmy "czarownicy" mogli "spojrzeć w twarz".

Wampir okazał się... czarownicą

Przypomnijmy, że kiedy w 2014 roku na skraju cmentarza w Kamieniu Pomorskim odkryto szczątki, uznano, że mamy do czynienia z mężczyzną, ofiarą pochówku antywampirycznego. Oceniono, że "wampir" miał w momencie śmierci 45-55 lat i mierzył ok. 160 cm wzrostu. Dopiero kolejne badania genetyczne pokazały, że chodzi o kobietę. 

Kobieta o blond włosach i niebieskich oczach była przed śmiercią torturowana. Mogła być np. rozciągana na łożu madejowym. Wszystko, by przyznała się do czarów. 

Choć w 1715 roku król Fryderyk Wilhelm I zakazał prześladowania podejrzewanych o stosowanie czarów, to według historyków procesy nadal się odbywały. Także na Pomorzu, o czym świadczą zapiski przeanalizowane przez naukowców z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM