Enterokoki i sinice. Zamknięto już 15 kąpielisk nad Bałtykiem

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek rano o zamknięciu 15 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Po południu liczba ta wzrosła do 21. Z powodu zakwitu sinic zamkniętych jest 19 kąpielisk, a dwa z powodu podwyższonego poziomu bakterii w wodzie.
Zobacz wideo

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, z powodu zakwitu sinic, w czwartek wczesnym popołudniem zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Kąpiel możliwa jest w pozostałych trzech gdańskich lokalizacjach, w których można pływać pod okiem ratowników - w kąpielisku Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Także z powodu sinic, w czwartek zamknięte zostały także dwa kąpieliska w Sopocie (na 9 udostępnianych na tutejszych plażach w tym sezonie) - na wysokości wejścia 32A i Tropikalnej Wyspy oraz trzy (z czterech) gdyńskich kąpielisk - w Orłowie, Redłowie i Babich Dołach.

Z tej samej przyczyny zamkniętych jest też sześć kąpielisk na Półwyspie Helskim - w Kuźnicy i Juracie oraz wszystkie cztery zorganizowane w Jastarni. Sinice uniemożliwiają też kąpiel przy trzech plażach położonych u nasady Mierzei Wiślanej - jednym w Jantarze oraz dwóch w Stegnie.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona z powodu wykrycia w próbkach wody nadmiernej ilości bakterii - enterokoków.

W czwartek kąpać nie można się także w dwóch kąpieliskach, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim - w Lubkowie i Nadolu.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk - można znaleźć tutaj oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Sytuacja może ulec zmianie

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne - zamknięte.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego; biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM