Prokuratura umorzyła postępowanie ws. propagowania faszyzmu na festiwalu Orle Gniazdo

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim umorzyła postępowanie w sprawie propagowania faszystowskiego ustroju na festiwalu Orle Gniazdo, jednocześnie kierując akt oskarżenia przeciwko jednej z wokalistek - Annie B. Kobieta miała nawoływać do popełnienia zbrodni na byłym premierze Donaldzie Tusku.
Zobacz wideo

Informację tę przekazał PAP rzecznik prasowy prokuratury regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki. Jako pierwszy o sprawie napisał Konkret24.

"W związku z wydarzeniami, do których doszło w połowie lipca 2017 roku w miejscowości Kępna podczas festiwalu muzyki 'Orle Gniazdo', Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Annie B., zarzucając jej publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni na byłym premierze Donaldzie Tusku" - poinformował Bukowiecki. Jak dodał, grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.

"Materiały nie pozwalały na identyfikację sprawców"

W komunikacie podkreślono jednocześnie, że Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim "jeszcze w styczniu 2019 roku wydała nieprawomocne postanowienie o umorzeniu drugiego wątku postępowania, który dotyczył publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, z uwagi na fakt, że materiały filmowe dostarczone prokuraturze przez telewizję TVN nie pozwalały na identyfikację sprawców".

"Dokonana przez biegłych specjalistów techniczna obróbka nagrań nie poprawiła ich jakości w takim stopniu, by możliwa była bezsporna identyfikacja przez prokuraturę twarzy uczestników festiwalu, którzy wznosili faszystowskie gesty. Z kolei kilkudziesięciu przesłuchanych w śledztwie świadków, którym okazano poprawione technicznie zdjęcia, twierdziło, że nie są w stanie rozpoznać konkretnych osób" - poinformowano.

Rzecznik prokuratury regionalnej w Łodzi podkreślił przy tym, że zasadność postanowienia Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie "podlega kontroli Prokuratury wyższego szczebla". "Jeśli wyniki kontroli wykażą, że istnieje możliwość identyfikacji sprawców przestępstwa, postępowanie zostanie podjęte na nowo" - podkreślono.

Neonazistowski festiwal Orle Gniazdo i to, co się na nim wydarzyło został pokazany w "Superwizjerze" TVN, w materiale dotyczących polskich neonazistów, który ukazał się w styczniu ubiegłego roku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM