Marsz Równości w Białymstoku. Pedagog szkolny krzyczał "wypier...ć". Został zwolniony

Jedna z osób, która na Marszu Równości w Białymstoku wykrzykiwała hasła "zakaz pedałowania" czy "wypierd.ć" to pedagog szkolny z jednej z tamtejszych podstawówek. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" - będzie zwolniony z pracy.
Zobacz wideo

Jak pisze dziennik, o zwolnieniu pedagoga zdecydowali dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego oraz z poradni dla dzieci i młodzieży, w których mężczyzna był zatrudniony.

Film z jego udziałem w sobotnich zgromadzeniach w Białymstoku opublikował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Pedagog - Rafał L. - był wśród grupy kiboli, wykrzykiwał pod adresem uczestników i uczestniczek Marszu Równości takie hasła jak: "zakaz pedałowania", "Białystok wolny od pedałów" czy "wypier…ć". 

O zachowanie Rafała L. (jeszcze przed jego zwolnieniem) białostocka "Wyborcza" pytała między innymi Podlaskie Kuratorium Oświaty. Jego przedstawiciel Franciszek Górski zapewnił, że sprawa będzie wyjaśniona. Zapytany natomiast przez dziennik, jak ocenia takie zachowania, odparł: "Ja bym się tak nie zachował, a też jestem pedagogiem".

Ataki na uczestników marszu

W sobotę po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości. Było bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza tuż przed początkiem imprezy. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kibice, policja musiała użyć gazu. W uczestników rzucano kamieniami, jajkami i petardami.

Do tej pory policja zidentyfikowała ponad 100 osób, które brały udział w tych zdarzeniach.

Po tamtych wydarzeniach w wielu miastach Polski odbywają się manifestacje mające na celu okazanie solidarności z poszkodowanymi i wspierające osoby LGBT. Jedno z takich zgromadzeń planowane jest w najbliższą sobotę w Warszawie (godz. 14, plac Defilad) oraz w niedzielę - w Białymstoku. To drugie organizują wspólnie: Wiosna Biedronia, Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM