Polacy zbyt często biorą antybiotyki. Skutek? Coraz więcej zakażeń bakteriami lekoopornymi

Polacy zbyt często biorą antybiotyki, a to powoduje że jest coraz więcej zakażeń bakteriami lekoopornymi - informuje Najwyższa Izba Kontroli w jednym ze swoich najnowszych raportów.
Zobacz wideo

NIK wskazuje w nim że lekarze przepisują antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych, i to także w przypadkach gdy choroba jest spowodowana przez wirusy - czyli mikroorganizmy na które antybiotyki nie działają.

Ich spożycie poza szpitalami jest w Polsce zdecydowanie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej , a ministerstwo zdrowia niemal nic z tym nie robi - zauważa prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski. - Od 13 lat nie wyznaczono jednostki pełniącej rolę krajowego centrum kontroli zakażeń, lekooporności i konsumpcji antybiotyków. Do tej pory nie powstał nawet system monitorowania zużycia antybiotyków. Pomimo funkcjonowania Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków resort nie dysponuje danymi dotyczącymi jego skuteczności - mówi Kwiatkowski. 

Jak mówi szef Izby, również sytuacja w szpitalach jest coraz poważniejsza. - Odsetek pacjentów z zakażeniami lekoopornymi zwiększył się z 0,7 proc. w 2016 do blisko 2 proc. w pierwszym półroczu 2019 roku - dodaje Kwiatkowski. Przy czym NIK ostrzega, że mogą być to zaniżone dane, ponieważ w wielu szpitalach kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości z rejestrowaniem tego typu zakażeń.

TOK FM PREMIUM