Ulewa w Katowicach. Zalane mieszkania, drogi i szpital

Zalane budynki, podtopione samochody, zamknięte drogi. Przez miasta Śląska i Zagłębia przeszedł front burzowy.
Zobacz wideo

W województwie śląskim do tej pory było ok 400 interwencji strażaków. Zalany został mi.in szpital Bonifratrów oraz liczne mieszkania. Zamknięty został tunel pod katowickim rondem. Ogromne rozlewisko utworzyło się na drodze nr 86 w pobliżu marketu meblowego.

Woda wdarła się też do katowickiego dworca PKP. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Ceglanej woda zalała blok operacyjny okulistyki, nie można było uruchomić sali operacyjnej.

W domu handlowym Supersam doszło do rozszczelnienia rury odprowadzającej wodę deszczową i w konsekwencji do zalewania sklepu. Zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji ok. tysiąca osób. Wszyscy opuścili centrum handlowe przed przyjazdem strażaków. Woda wdarła się także m.in. do katowickiego dworca PKP. W dzielnicy Zawodzie zalanych zostało kilkanaście samochodów zaparkowanych w podziemnym garażu.

W Katowicach udało się już usunąć niemal wszystkie skutki wczorajszej nawałnicy. według władz - straty w infrastrukturze nie są tak wielkie jak można się było tego spodziewać przy tej skali podtopień.

Burza przeszła też nad miastami Zagłębia Dąbrowskiego. Strażacy pompowali wodę z jezdni m.in w Sosnowcu i Będzinie. 

Jak podaje IMGW, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut spadło ponad 76 milimetrów deszczu. Średnia miesięczna suma opadów w całym lipcu wynosi w Katowicach 97,5 mm.

IMGW ostrzega 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia związane z burzami oraz burzami z gradem dla większości województw (wyjątkiem są woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie).
W całym kraju obowiązują także meteorologiczne ostrzeżenia związane z przewidywanymi na niedzielę upałami.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM