IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Alert dla czterech województw

W niedzielę rano IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw na południu i południowym wschodzie Polski.
Zobacz wideo

Alert pogodowy obejmuje województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie. Jednocześnie wycofano ostrzeżenie przed burzami dla woj. pomorskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, żeby podczas burz nie chować się pod drzewami, a jeśli jest to możliwe, żeby zostać w domu.

W czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na ewentualne przerwy w dostawie prądu.

Poza alertem burzowym w niedzielę na obszarze niemal całego kraju (poza północnymi powiatami województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego) obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałem. Spodziewane temperatury maksymalne w ciągu dnia mogą sięgnąć 30-33 st.

DOSTĘP PREMIUM