Jak gen. Sierow Polskę sowietyzował. We wspomnieniach zdradził "sposób na wyłapywanie kłamstwa u Polaków"

Przez "górę" gen. Iwan Sierow był ceniony za bezwzględność, a tutaj robi z siebie dobrodusznego czekistę. Te wspomnienia to trochę fantazjowanie - w ten sposób historyk prof. Krzysztof Jasiewicz ocenił w TOK FM wspomnienia głównego "sowietyzatora" Polski.
Zobacz wideo

Niedawno do księgarń trafiły dzienniki generała Iwana Sierowa, szefa NKWD, a od 1954 roku także KGB. Sierow był głównym "sowietyzatorem" Polski. "Tajemnice walizki generała Sierowa" to dość unikalny materiał, bo rzadko zdarzało się, żeby któryś z szefów państwa sowieckiego sporządzał pamiętniki. - Wątpię, żeby jako szef służb robił notatki. Raczej tworzył je już na emeryturze, odtwarzał zdarzenia - przekonywał prof. Krzysztof Jasiewicz historyk, politolog, ekonomista, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Jak Sierow Polaków "łamał"

Wrażenie na czytelnikach mogą robić opisy tego, w jak łatwy sposób gen. Sierow i jego ludzie łamali opór polskich więźniów w czasie przesłuchań. Autor "Tajemnic walizki..." wspominał zatrzymanie księdza, który nie chciał zdradzić sowietom, gdzie ukryte są kościelne kosztowności. Sierow pisze, że duchowny sam zaproponował, że "tylko uciążliwe oddziaływanie fizyczne" może zwolnić go z utrzymywania informacji w tajemnicy. - Ksiądz stwierdził, że należy go pobić. Jednak Sierow opisuje, że wpadł na inny pomysł. Umieścił w celi obok innego Polaka, a księdza nie pobito, odegrano "klaskanie" rękoma, które miało udawać pobicie. I po tej "scence" ksiądz wszystko ujawnił - cytował pamiętniki Maciej Zakrocki, prowadzący audycję.

W podobny sposób gen. Sierow miał przekonać pewną kobietę, Bronisławę, do wydania adresu pobytu dowódcy Armii Krajowej generała Leopolda Okulickiego. - Odegraliśmy tę samą komedię, co z księdzem. Po trzech "spoliczkowaniach" wszystko wiedziałem - wspomina gen. Sierow i z takich sytuacji robi regułę. Profesor Jasiewicz ocenił, że autor wspomnień robi z siebie "dobrodusznego czekistę". - Przez górę gen. Sierow był ceniony za bezwzględność. Skuteczność służby, którą kierował, polegała na tym, że oni nie szukali wymyślnych sposobów. Po prostu bili tak długo, aż ktoś się przyznał - mówił profesor.

"Trochę fantazjowanie", dużo przemilczenia

Generał Sierow zdradził też swój sposób na wyłapywanie kłamstwa u Polaków. - Jeżeli umiejętnie przesłuchuje się katolika i przywoła się na świadka ich Matkę Boską, to wychodzi ciekawa sprawa. Przesłuchiwany może umiejętnie wodzić za nos oficera śledczego, ale nie jest w stanie skłamać Matce Jezusa - dlatego też na jego twarzy rysuje się zmieszanie, kiedy każe mu się przysięgać na nią, że wszystko, co zeznał, jest czystą prawdą - zauważa autor pamiętników.

Profesor Jasiewicz komentował, że część z tych opowieści może być "fantazją". - Te relacje z przesłuchań wyglądają tragikomicznie. Jest to jednak rzecz charakterystyczna dla wspomnień, że bohater chce się wybielić - ocenił historyk. I dodał, że Sierow w swoich wspomnieniach sporo rzeczy przemilczał. - Nie napisał o atmosferze terroru, strachu, wywózek. Nie wspomina słowem o zbrodni katyńskiej, a był wtedy szefem NKWD, więc musiał wiedzieć o niej wszystko - dodał profesor.

Dzienniki Sierowa w polskiej edycji liczą ok. 800 stron i składają się z ponad 20 rozdziałów od okresu jego pierwszych kroków w NKWD poprzez m.in. działania związane z deportacją mieszkańców państw bałtyckich, bezwzględną sowietyzację Polski, dalej okres powojenny i po śmierci Józefa Stalina, gdy został szefem KGB, a później GRU - Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego ZSRR aż do roku 1963, gdy został zwolniony po aferze szpiegowskiej.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM