Donald Trump przyjedzie do Polski. Poznaliśmy datę wizyty prezydenta USA

Prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września - poinformował we wtorek PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Zobacz wideo

Prezydencki minister podkreślił, że o szczegółach wizyty poinformuje w oficjalnym komunikacie Biały Dom, prawdopodobnie jeszcze we wtorek. Wiadomo natomiast, że 1 września Donald Trump weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda 12 czerwca w Waszyngtonie powiedział, że prezydent USA Donald Trump otrzymał zaproszenie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - I wiele wskazuje na to, że robi wszystko, by w tych uroczystościach wziąć udział - mówił Duda.

Podzielone obchody?

Od kilku tygodni w mediach trwa dyskusja o obchodach rocznicy. Marcin Kędryna, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, informował w połowie lipca, że  obchody rozpoczną się o 4:40 w Wieluniu. "Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar wojny. Druga część obchodów będzie w Warszawie. Na te uroczystości zaproszono przywódców państw NATO, UE oraz Partnerstwa Wschodniego" - napisał na Twitterze prezydencki urzędnik. 

O komentarz do planów prezydenckich obchodów, które nie odbędą się na Westerplatte, poproszono wtedy Aleksandrę Dulkiewicz. Prezydent Gdańska odpowiedziała, że "nie odbiera tego po pierwsze jako przeniesienie". - Pan prezydent Andrzej Duda organizuje obchody w Warszawie, ma do tego pełne prawo, mimo apeli pana prezydenta Adamowicza i gdańskiej rady miasta, które już były wystosowane w kwietniu ubiegłego roku, 2018, o zorganizowanie wspólnie 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej - powiedziała prezydent Dulkiewicz.

- My organizujemy także obchody 1 września na Westerplatte o 4.45, obchody otwarte dla każdego. Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte, to jest takie miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa - powiedziała Dulkiewicz.

Cały czas trwa spór między rządem a władzami Gdańska na temat Westerplatte. 

Druga wizyta Trumpa w Polsce

To będzie druga wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju. Ostatni raz prezydent USA gościł w Polsce w lipcu 2017 roku. Dwa razy Donalda Trumpa odwiedzał w Białym Domu Andrzej Duda - pierwszy raz we wrześniu 2018 a ostatnio w czerwcu. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM