Drugi taki pacjent na świecie. Lekarze z Gliwic przeszczepili narządy szyi i szpik

Pacjent po przeszczepie narządów szyi połączonym z przeszczepem szpiku w Centrum Onkologii w Gliwicach jest w dobrym stanie. To już druga tego typu transplantacja, którą przeprowadzili lekarze z gliwickiej kliniki. Wiosną tego roku zasłynęli pionierską operacją w skali światowej u 6-letniego Tymka.
Zobacz wideo

65-letni pacjent z powodu raka stracił między innymi krtań. Oddychał przez rurkę tracheostomijną. - Po przeszczepie krtani, tchawicy, gardła, przełyku, tarczycy, przytarczyc, kości gnykowej, mięśni, naczyń i nerwów oraz szpiku zaczyna wracać do zdrowia - mówi szef zespołu chirurgów prof. Adam Maciejewski. - Już jest w stanie wypowiadać, może nie w pełni dźwięcznie, ale w zrozumiały sposób artykułuje słowa, zdania - opowiada profesor. 

Pierwszym pacjentem na świecie, który przeszedł pomyślnie transplantację narządów szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku jest 6-letni Tymek, który 5 lat temu połknął preparat do udrażniania rur. Teraz uczy się mówić i przełykać. - Uczymy się od zera. Nie mam żadnego punktu zaczepienia i trzeba wykazać się po prostu cierpliwością - mówi jego tata

Dzięki przeszczepowi szpiku od tego samego dawcy, pacjenci nie będą musieli wcale, albo w niewielkich ilościach, przyjmować obciążających organizm leków immunosupresyjnych.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM