Weto wojewody ws. edukacji seksualnej w krakowskich liceach. Projekt przepadnie przez urlopy radnych?

Pat w sprawie wprowadzenia edukacji seksualnej do krakowskich szkół średnich. Wojewoda małopolski unieważnił kierunkową uchwałę Rady Miasta w tej sprawie. Radni zastanawiają się nad zaskarżeniem decyzji, ale problemem mogą być względy formalne.
Zobacz wideo

12 czerwca krakowscy radni podjęli uchwałę kierunkową, w której zobowiązali prezydenta miasta do stworzenia programu grantowego skierowanego do organizacji pozarządowych - miałyby one przygotować dla uczniów szkół ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej, poświęcone w szczególności temu, jak zapobiegać ciąży oraz chorobom przenoszonych drogą płciową. W ubiegłym tygodniu uchwałę unieważnił wojewoda małopolski, Piotr Ćwik. W uzasadnieniu wskazywał, że po pierwsze: uchwała dotyczy sprawy, która zgodnie z przepisami należy do kompetencji podmiotów innych niż Rada Miasta: do dyrektorów szkół oraz rady pedagogicznej i rady rodziców. Drugim powodem unieważnienia jest to, że radni podejmując uchwałę o charakterze kierunkowym, nie mogą nakazywać prezydentowi konkretnych rozwiązań prawnych czy załatwienia konkretnej sprawy. 

Pomysłodawczyni uchwały radna Nina Gabryś z PO-KO nie jest zdziwiona wetem wojewody. - Jego sprzeciw wobec edukacji seksualnej czy tematów uznanych za progresywne nie dziwi zupełnie. Reprezentant Prawa i Sprawiedliwości ma swoje obowiązki partyjne i wypełnia je zgodnie z prawem - ironizowała Gabryś. 

Projekt przepadnie przez urlopy?

Radni mają 30 dni, aby złożyć w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odwołanie od decyzji
wojewody. Aby jednak to zrobić, trzeba najpierw zwołać nadzwyczajną sesję rady miasta, w której weźmie udział minimum 23 radnych. Problem w tym, że większość radnych jest na urlopach.

Niezależnie od tego, czy decyzję uda się zaskarżyć, radna chce złożyć poprawkę do budżetu Krakowa, aby zabezpieczyć w kasie miasta pieniądze na zajęcia z edukacji seksualnej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM