Weto wojewody ws. edukacji seksualnej w krakowskich liceach. Projekt przepadnie przez urlopy radnych?

Pat w sprawie wprowadzenia edukacji seksualnej do krakowskich szkół średnich. Wojewoda małopolski unieważnił kierunkową uchwałę Rady Miasta w tej sprawie. Radni zastanawiają się nad zaskarżeniem decyzji, ale problemem mogą być względy formalne.
Zobacz wideo

12 czerwca krakowscy radni podjęli uchwałę kierunkową, w której zobowiązali prezydenta miasta do stworzenia programu grantowego skierowanego do organizacji pozarządowych - miałyby one przygotować dla uczniów szkół ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej, poświęcone w szczególności temu, jak zapobiegać ciąży oraz chorobom przenoszonych drogą płciową. W ubiegłym tygodniu uchwałę unieważnił wojewoda małopolski, Piotr Ćwik. W uzasadnieniu wskazywał, że po pierwsze: uchwała dotyczy sprawy, która zgodnie z przepisami należy do kompetencji podmiotów innych niż Rada Miasta: do dyrektorów szkół oraz rady pedagogicznej i rady rodziców. Drugim powodem unieważnienia jest to, że radni podejmując uchwałę o charakterze kierunkowym, nie mogą nakazywać prezydentowi konkretnych rozwiązań prawnych czy załatwienia konkretnej sprawy. 

Pomysłodawczyni uchwały radna Nina Gabryś z PO-KO nie jest zdziwiona wetem wojewody. - Jego sprzeciw wobec edukacji seksualnej czy tematów uznanych za progresywne nie dziwi zupełnie. Reprezentant Prawa i Sprawiedliwości ma swoje obowiązki partyjne i wypełnia je zgodnie z prawem - ironizowała Gabryś. 

Projekt przepadnie przez urlopy?

Radni mają 30 dni, aby złożyć w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odwołanie od decyzji
wojewody. Aby jednak to zrobić, trzeba najpierw zwołać nadzwyczajną sesję rady miasta, w której weźmie udział minimum 23 radnych. Problem w tym, że większość radnych jest na urlopach.

Niezależnie od tego, czy decyzję uda się zaskarżyć, radna chce złożyć poprawkę do budżetu Krakowa, aby zabezpieczyć w kasie miasta pieniądze na zajęcia z edukacji seksualnej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Weto wojewody ws. edukacji seksualnej w krakowskich liceach. Projekt przepadnie przez urlopy radnych?
Zaloguj się
 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 4 razy 2

  Młodemu katechecie to zawsze wiatr w oczy, nie chcą pozwolić aby prowadzili dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej.

 • rudi46

  Oceniono 4 razy 0

  Przeciez mozna edukowac sexualnie mlodziez na religi w koncu bogoslawione poczecie nie wymaga srodkow antykoncepcyjnych a w innym zakresie kosciol tez Ma swoje doswiadczenia

 • eski57

  Oceniono 1 raz -1

  - A Przerwać Urlopu dla Dobra Młodzieży nie można ? !
  Karta LGBT+ to projekt, który NIE jest obowiązkowym , o udziale w nim dzieci decydują rodzice ! Wprowadzenie dokumentu miałoby wiązać się z prowadzeniem w szkołach edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, uwzględniając jednocześnie kwestie tożsamości psychoseksualnej oraz identyfikacji płciowej, zgodnej z wytycznymi i standardami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).” - TO jest Edukacja o Faktach i Nauczanie młodzieży o seksualności i powinności zachowań w miarę dojrzewania ! Przydanie „IDEOLOGIA” przed LGBT , ma na celu zafałszowanie problemu wobec „człowieka masowego” , sprowadzenie go do Czegoś Wrogiego w tym wobec religii i biskupi prowadzą otwarty sprzeciw ! A papież Franciszek mówiąc do Homoseksualisty , że „takim cie Bóg stworzył i takim cię kocha”... , potwierdza , że takim się urodził i nie jest TO zboczeniem , ani chorobą !
  w Katechizmie Kościoła Katolickiego jest taki punkt:, a zatwierdzał Katechizm JP 2..
  "2358 Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji

 • aussenseiter

  Oceniono 1 raz -1

  Przecież już są od czasu ratyfikacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX