Lekarze rezydenci wznawiają protest. Pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leczenia

Lekarze zapowiadają protest, bo nie godzą się na pracę ponad normy. Do końca sierpnia rezydenci będą wypowiadali klauzulę opt-out, to znaczy, że nie będą się godzić na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Od października zrezygnują też z dodatkowych prac.
Zobacz wideo

Związkowcy, czyli Porozumienie Rezydentów i  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej namawiają lekarzy do Akcji Zdrowa Praca.

- Akcja ma sprawić, żeby lekarze zaczęli pracować tak, jak każdy inny obywatel, zgodnie z kodeksem pracy. Statystyki są zatrważające: 40 proc. lekarzy w kraju jest wypalonych zawodowo - mówi przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

Dodał, że niemal wszyscy lekarze przekraczają wymiar 48 godzin pracy tygodniowo, a w wielu przypadkach ich praca to "maratony dyżurów".

Dlatego podczas Akcji Zdrowa Praca, dostęp do lekarzy będzie ograniczony, a czas oczekiwania na wizytę – dłuższy.

Lekarze rezydenci po raz pierwszy zaczęli protestować niemal dwa lata temu. Domagali się wtedy m.in. wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia nakładów na zdrowie.

Najpierw prowadzili strajk głodowy, potem zmienili formę protestu i zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out (umowę, na mocy której lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy ponad 48 godzin tygodniowo). Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, klauzulę opt-out wypowiedziało wtedy około 3,8 tys. lekarzy, zdaniem rezydentów - 5 tys.

Po protestach podpisane było porozumienie. Lekarze rezydenci  mieli w nim zagwarantowane podwyżki. Minister zapowiedział też wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. - Jedyne postulaty, które zostały spełnione, to podwyżki, ale niestety nie dla wszystkich lekarzy, są wyjątki. Można powiedzieć, że do każdego punktu jest jakieś bardzo duże „ale” i w tym leży problem - oświadczył Jan Czarnecki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Lekarze rezydenci wznawiają protest. Pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leczenia
Zaloguj się
 • Stefan Burczymucha

  Oceniono 5 razy 3

  Nie strajkujcie, Polska to nie kraj dla inteligentnych ludzi, wyjedźcie za granicę tam Was docenią ;)

 • hipo krater

  Oceniono 5 razy 3

  Kolejna grupa zawodowa , która mówi Kulawemu sp. j dziadu.

 • razal-on-line

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego nie koordynujecie strajku z pielęgniarkami i nauczycielami. W grupie siła.

 • krk01

  Oceniono 7 razy -5

  Przyjdzie Tusk i im da 20 godz tydz pracy i 20 tys zł miesięcznie. 😂🤣

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX