YouTube przywrócił usuniętą homilię abp. Marka Jędraszewskiego

Serwis YouTube poinformował, że przywraca nagranie z homilia abp. Marka Jędraszewskiego zamieszczone na kanale Radia Maryja. Chodzi o wygłoszone podczas mszy świętej w krakowskim kościele Mariackim kazanie, w którym abp. Jędraszewski miał się sprzeciwiać ideologii LGBT.
Zobacz wideo

Kazanie zostało wygłoszone w czwartek w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Apb. Jędraszewski powiedział w nim, że "czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa".

Słowa te spotkały się z ostrą krytyką. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył do prokuratury "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa".

W poniedziałek wieczorem Radio Maryja poinformowało na Twitterze o komunikacie z ostrzeżeniem, jaki dostało od administracji YouTube w sprawie wideo z homilią abp. Jędraszewskiego. W komunikacie tym przekazano, że film "został usunięty, ponieważ narusza zasady dotycz±ce szerzenia nienawiści".

"@RadioMaryja na #YouTube otrzymał ostrzeżenie za zamieszczenie homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Zarzut, a jakże - "szerzenie nienawiścią" - przekazało na Twitterze Radio Maryja.

Oburzenie na decyzję administracji YouTube wobec kanału Radia Maryja wyraziło m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

We wtorek popołudniu do sprawy odniosła się szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google’a – właściciela platformy YouTube - Maria Poślad.

"Rzadko podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je, bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT" - napisała na Twitterze Poślad.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM