Uwaga na burze. Grad może mieć nawet cztery centymetry

RCB wydało ostrzeżenie niemal dla całej Polski. Najsilniejsze burze mają przejść przez południowo-wschodnią oraz północną część kraju.
Zobacz wideo

Ostrzeżenie przed burzami wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB zaleca, żeby w razie gwałtownej burzy, zostać w domu; unikać otwartych przestrzeni i nie chować się pod drzewami. 

Najsilniejsze burze mają przejść po południu i wieczorem.  Wtedy wiatr może osiągnąć prędkość do 100  km na godzinę. Grad może mieć 2-4 centymetry. Możliwe są lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. 

W przypadku tak gwałtownych burz, samochody należy zaparkować w miejscu, gdzie nie ma drzew, a w mieszkaniach pozamykać okna. - Najlepiej pousuwać z balkonów, parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą być zerwane przez wiatr. Warto też zabezpieczyć meble ogrodowe - mówi Anna Adamkiewicz z RCB.

Dla kilku województw wydano też ostrzeżenie hydrologiczne. Na Śląsku rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze, ale nie przekroczą stanów alarmowych. W województwach małopolskim, podkarpacki, świętokrzyskim, łódzkim  i pomorskim mogą gwałtownie wzrastać stany wód. 

Burze mają ominąć jedynie województwo lubuskie.

Czytaj też:

Nadchodzi katastrofa klimatyczna. Dlatego będziemy nazywać rzeczy po imieniu. DEKLARACJA TOK FM

TOK FM PREMIUM