Dr Sebastian Duda: Znaczna część katolików nie widzi nic złego w wypowiedzi abp. Jędraszewskiego

O podziale wśród katolików i biskupów na antenie TOK FM mówił dr Sebastian Duda, teolog. - Jest znaczna część katolików, którzy nie widzą nic niestosownego w wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, biskup dostał brawa podczas homilii - przypomniał.
Zobacz wideo

Agnieszka Lichnerowicz z TOK FM pytała w audycji "Światopodgląd", czy wszyscy duchowni zgadzają się z abp. Markiem Jędraszewskim. Chodzi o wystąpieniu arcybiskupa z 1 sierpnia, w którym hierarcha porównał środowisko LGBT do "tęczowej zarazy". Dziennikarka zastanawiała się, dlaczego nie słyszymy wypowiedzi bardziej w języku papieża Franciszka. 

- Trzeba wyjaśnić, jak działa Kościół. Metropolita krakowski, podobnie jak każdy biskup ordynariusz, jest szefem na swoim własnym terenie, jest zarządcą diecezji. Hierarchia jest ustawiona tak, że mamy ordynariusza biskupa danego miejsca, metropolitę, który odpowiada za parę diecezji, i mamy Watykan. Mamy jeszcze Konferencję Episkopatu Polski - zgromadzenie biskupów. Zapominamy często o tej organizacji hierarchicznej, a toczą się spory, co może Episkopat - dr Sebastian Duda, filozof, teolog, publicysta "Więzi", zaczął odpowiedź od wyjaśnień. - Zwykle nie jest tak, że biskupi wypowiadają się na temat innych biskupów. Chcielibyśmy, żeby któryś z polskich biskupów tąpnął. Jeżeli jednak biskup zabiera głos na swoim terenie, to jego prawo - dodał. Tłumaczył też, że naiwne jest myślenie, że ktoś od razu powiedział papieżowi Franciszkowi o tym, co powiedział abp Jędraszewski. - Papież nie musi o tym wiedzieć. Jak się dowie, to znowu my nie musimy się o tym dowiedzieć - tłumaczył gość Agnieszki Lichnerowicz.

Jak dodał, w pisaniu listów do papieża też może objawić się naiwność. - Bo zawsze można stwierdzić, że to część Kościoła będąca na bakier z katolicką moralnością. Jest bowiem znaczna część katolików, którzy nie widzą nic niestosownego w wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego, biskup dostał brawa podczas homilii i widać tu wyraźny konflikt - stwierdził publicysta. Niedawno listy do papieża ws. wydarzeń wokół pierwszego w Białymstoku marszu równości i roli, jaką odegrał w nich Kościół napisali też działaczka z tego miasta - Katarzyna Sztop-Rutkowska oraz Robert Biedroń.

Publicysta dodał też, że wśród biskupów jest bardzo wyraźna frakcja propisowska, frakcja prorządowa, a druga frakcja jest mniejsza, niesłyszalna. Jego zdaniem istnieje "duże ryzyko schizmy, w samym polskim Kościele silny jest ruch antyfranciszkowy". Papież Franciszek apelował o szacunek dla osób homoseksualnych. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (128)
Dr Sebastian Duda: Znaczna część katolików nie widzi nic złego w wypowiedzi abp. Jędraszewskiego
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 20 razy 14

  W zasadzie skala polskich problemów jest taka, że biskupi przy każdej okazji mogliby potępiać: jazdę po pijaku, która skutkuje jakże czesto cudzym kalectwem lub śmiercią, okradanie innych ludzi - to też wszechobecna patologia, molestowanie dzieci (nie będę się rozwodził na ten temat), bicie małżonków i dzieci, oszustwa podatkowe, zatrudnianie na czarno bez żadnego ubezpieczenia etc.
  Biskupi jednak wolą potępiać ludzi, którzy nikomu nie wyrządzają żadnej realnej krzywdy.
  A owieczki beczą, bo z tym u nich łatwiej niż z myśleniem.

 • wlaki100

  Oceniono 21 razy 13

  Katolicka większość w naszym kraju popiera karę śmierci- chociaż ich ukochany JPII uczył ich czegoś innego.
  Katolicka większość nie potrafi domagać się ukarania winnych pedofilii w KK.
  Katolicka większość w imię miłości bliźniego i obrony wartości katolickich najchętniej wyeliminowała by ze swojego otoczenia osoby LGBT uchodźców.
  Na szczęście katolicka większość większością wcale nie jest. W praktykach uczestniczy około 35% społeczeństwa i odsetek ten pikuje stale w dół, dzięki takim przyjemniaczkom, jak Jędraszewski.

 • aprilapril

  Oceniono 19 razy 13

  Goebels dostawal też brawa.

 • oloros11

  Oceniono 25 razy 13

  Rachunek im wystawia młodzi tak jak w Irlandii , Francji i dalej odejdą po cichu

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 12

  "wśród biskupów jest bardzo wyraźna frakcja propisowska"- nie gryzie się ręki, ktora karmi, a PiS karmi polski kk doskonale, szwedzki stół, co chcą, to otrzymują. Tu nie ma miejsca na wiarę, moralność, zrozumienie. Tym bardziej, że Polacy lubią mieć wroga w pobliżu, a Jędraszewski im, prawdziwym katolikom, daje wroga na tacy, bez owijania w bawełnę. No i otrzymuje brawa, bo są igrzyska.

 • gblo

  Oceniono 16 razy 10

  Nie ma nic gorszego niż tzw. " moralność katolicka". Już choćby z tego powodu katolom wydaje się , że mogą wiecej nakazywać, zakazywać, oceniać innych, krytykować i gdyby było można dziś , to tych "innych" karać i tępić fizycznie. Tę "znaczną" część katoli dzisiejszych , którzy tak klaszczą temu fioletowemu draniowi, gdyby przeniesć w okres wojny , to robiliby to samo co hitlerowscy fanatycy. Zresztą czy Jedwabne to zmyślona bajka ?

 • an-te

  Oceniono 11 razy 9

  To są ci sami katolicy, którzy nie widzą nic złego w nie-rządach Pissu, w bandytyzmie kiboli, w zamykaniu granic przed kobietami i dziećmi, uciekającymi przed śmiercią.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  Katolicka ideologia jest tak samo mordercza jak faszyzm i komunizm. Zabiła miliony ludzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX