Krajobraz po gwałtownych burzach: ponad 2600 gospodarstw nie ma prądu. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia [POGODA]

Przez południową Polskę przeszły w środę i minionej nocy burze, które miejscami były gwałtowne. Straż pożarna interweniowała blisko 500 razy. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla siedmiu województw. W trzech mogą pojawić się burze z gradem.
Zobacz wideo

Najwięcej pracy strażacy mieli w woj. podkarpackim, małopolskim i zachodniopomorskim. Podczas jednej z akcji w Małopolsce został ranny strażak - "nasz druh z OSP doznał obrażeń podczas usuwania powalonego drzewa" powiedział w czwartek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Nad miejscowością Jodłówka-Wałki w województwie małopolskim przeszła lokalna trąba powietrzna, w wyniku której uszkodzonych zostało 15 budynków. - Na szczęście nie ma osób rannych, a wszystkie budynki zostały przez strażaków zabezpieczone, by ograniczyć powstałe straty - zaznaczył Frątczak.

Większość zdarzeń, do których wyjeżdżali strażacy, to połamane przez silny wiatr drzewa i konary, które tarasowały ulice i trasy kolejowe oraz wypompowywanie wody z zalanych piwnic. - Według danych RCB w czwartek rano 2654 gospodarstwa pozbawione są dostaw energii w województwach łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim - powiedział Frątczak.

W sumie strażacy interweniowali 484 razy.

W wyniku nawałnic "prądu pozbawionych jest 2654 odbiorców (najwięcej w woj. łódzkim 1262 i podlaskim 1176)" - wynika z informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, 

Pogoda. Czwartek z burzami

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem obejmuje województwo podkarpackie, lubelskie oraz południową cześć woj. mazowieckiego (pow. lipski, radomski, zwoleński). Natomiast ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami obowiązuje w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. IMGW zaleca przygotowanie się na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zaleca najwyższą ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza pogody. Ostrzeżenia hydrologiczne.

IMGW wydał w czwartek również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa opolskiego i śląskiego. Stan wody w rzekach będzie się tam podnosił ze względu na prognozowane burze z intensywnymi opadami deszczu.

W rejonach wystąpienia intensywnych opadów, zwłaszcza w Sudetach, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody i przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie niższego, pierwszego stopnia dotyczy województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym oraz burzami, w ciągu najbliższej doby, możliwe są znaczące wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, zwłaszcza na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych.

Jak się zachować w czasie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega przy tym, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM