Abp Gądecki: Szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+

Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz wideo

W przekazanym PAP oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał: "Ta rewolucja w obyczajach i moralności - podkreśla papież Franciszek - często wymachuje 'flagą wolności', ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym".

Abp Stanisław Gądecki podkreśla w oświadczeniu, że pomimo wakacji, które powinny być czasem odpoczynku i refleksji nad pięknem natury stworzonej przez Boga, w kraju rozgorzały polemiki odnośnie do "ideologii LGBT+" (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych). "Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości organizowanych w naszym kraju, a także z zaplanowanym przez niektóre samorządy wprowadzeniem po wakacjach do programów szkolnych nowego, zgodnego z założeniami tej ideologii, podejścia do edukacji seksualnej" - ocenił w oświadczeniu abp Gądecki.

Apel abpa Gądeckiego do samorządowców i parlamentarzystów

Hierarcha zaznaczył równocześnie, że osoby przynależące do mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. "Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji" - podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki zwrócił się też z apelem do władz samorządowych o "niepodejmowanie decyzji, które - pod pozorem dyskryminacji - skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Z apelem zwraca się także do parlamentarzystów, "aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. 'małżeństw homoseksualnych' oraz możliwości adopcji przez nie dzieci".

Abp Gądecki o abpie Jędraszewskim

Na zakończenie oświadczenia przewodniczący Episkopatu Polski odniósł się też fali krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, wiceprzewodniczącego KEP - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, a także do reakcji pracodawców wobec osób wyrażających w pracy swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+.

"Świadczą one o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji; nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników" - napisał.

Protest w sprawie dymisji Jędraszewskiego

W środę wieczorem przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej demonstrowało kilkaset osób. Domagali się dymisji abpa Marka Jędraszewskiego za słowa o "tęczowej zarazie", które pojawiły się w jego kazaniu podczas niedawnego nabożeństwa z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Jestem Polką i lesbijką. Wielu moich znajomych to osoby LBGT. Wszyscy czujemy się bardzo niepewnie. Czujemy się zagrożeni i obrażani. Mam tego dość, dlatego tutaj jestem - mówiła reporterowi TOK FM jedna z uczestniczek manifestacji. 

- Arcybiskup Jędraszewski wypowiada straszne słowa, które zachęcają do nienawiści - dopowiedziała inna z protestujących.  

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM