Takiego programu jeszcze w Polsce nie było. W Poznaniu seniorzy opiekować się będą w szpitalu noworodkami

Od jesieni wolontariusze będą tulić dzieci z oddziału noworodkowego szpitala im. Raszei w Poznaniu. To szansa na zmniejszenie stresu i lęku w noworodków. A także duża pomoc dla rodziców i pracowników szpitala.- Projektem zainteresowało się ponad 130 tys. osób, nie tylko seniorów. Widać, że jest duża potrzeba, by zaangażować się w dobro - mówiła w TOK FM Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy.
Zobacz wideo

Jak mówiła Barbara Grochal w TOK FM, akcji "Senior maluszka tuli” pewnie nie byłoby, gdyby nie internet. Bo w sieci od dawna można oglądać filmiki z Kanady, które pokazują, jak seniorzy opiekują się maleńkimi dziećmi w szpitalach. - Miałam sygnały, pytania:  dlaczego w Polsce tego nie ma, dlaczego w Poznaniu tego nie ma - mówiła koordynatorka wolontariuszy, która na co dzień zajmuje się PR w Hospicjum Palium. 

Gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat akcji, ruszyła prawdziwa lawina. - Projektem zainteresowało się ponad 130 tys. osób, nie tylko seniorów. Widać, że jest duża potrzeba, by zaangażować się w dobro. Każdy miał trochę inną motywację, ale wszystkie przepełnione były czułością, troskliwością i wielką potrzebą dzielenia się miłością, która w tych ludziach jest - podkreśliła rozmówczyni Przemysława Iwańczyka. 

Szkolenia, badania, przepisy

Droga od zgłoszenia do zostania wolontariuszem, który trafi na szpitalny oddział, droga jest bardzo daleka. Chodzi nie tylko o udział w szkoleniach i warsztatach. Wymogów jest wiele, bo projekt dotyczy wyjątkowych osób - noworodków, często wcześniaków. - Żeby uspokoić: jesteśmy przebadani. Mamy też zajęcia z psychologiem, będzie specjalna odzież. Obwarowań jest wiele - wyliczała Barbara Grochal. Każdy z wolontariuszy przeszedł m.in. kurs BHP i musiał nauczyć się zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym.

Jak dodała koordynatorka, rodzice każdego z dzieci przebywających na oddziale będą musieli wyrazić pisemną zgodę na to, żeby noworodkiem zajął się wolontariusz. 

- To często dzieci spoza Poznania, rodzice nie zawsze mogą się nimi codziennie opiekować. Choćby dlatego, że mają w domu inne dzieci. Zdarza się więc, że dzieciaczki leżą same w szpitalnych łóżeczkach. A te dzieciątka potrzebują bliskości. Spotkaliśmy się z wielką otwartością ze strony pracowników oddziału. Spotkaliśmy się z rodzicami i z ich strony też było widać przychylność. Chcemy, żeby to była obopólna korzyść, obdarowywanie się pozytywną energią - mówiła. 

Pomysłodawcy akcji chcą, żeby z ich doświadczeń i przygotowanej dokumentacji mogli skorzystać ci, którzy chcieliby zrealizować podobną akcję w innych miastach. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
W Poznaniu seniorzy opiekować się będą w szpitalu noworodkami
Zaloguj się
 • szatkop

  Oceniono 3 razy 3

  W wielu krajach zaklada się przedszkola przy DPSach: dzieci i starzy pomagają sobie nawzajem. Zamiast czekać na śmierć starzy znów czują się potrzebni. Dzieci z kolei uczą się m.in.tolerancji, odpowiedzialności, opiekuńczości.
  Początkowo był to eksperyment- gdy po latach obserwacji okazało się że dzieci z takich przedszkoli i szkol rozwijają się lepiej (różne wskaźniki m.in. trwalsze związki, stabilniejsze życie zawodowe, rzadsze problemy wychowawcze w okresie adolescencji) , takie systemy wdraża się coraz powszechniej.

 • owca888

  Oceniono 3 razy 3

  Jesteście CUDOWNI !!!!!!

 • megaxs

  Oceniono 1 raz 1

  Te 130 tys. zadeklarowało się pewnie na Facebooku, przyjdzie...5 osób, kliknąć zainteresowany, lub weźmie udział- łatwo; ruszyć cztery litery sprzed kanapy o wiele trudniej. Taka prawda

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 2 razy 0

  Pomysł należy do dobrych, tak pożytecznych dla przyszłego społeczeństwo to jest zapewne od wujka Dobra Rada

 • gangut

  Oceniono 5 razy -1

  Jako że rodzicom się podsunie do podpisania zgodę (na zasadzie "jak pani nie podpisze to dziecko nie będzie miało opieki"), to jak emeryt upuści noworodka na podłogę albo czymś zarazi to dupokryjka będzie.
  Jednak publiczna służba zdrowia to jedna wielka patologia.

 • plainvanilla

  Oceniono 3 razy -3

  Tak podstępem LGBT w przebraniu staruszków wkrada się do bogobojnych rodzin polskich patriotów. Kopiowanie rozpustnych pomysłów zdegenerowanego zachodu doprowadzi do upadku cywilizacji. Dobrze im przywaliłem, proszę księdza, nie?

 • aprilis

  Oceniono 4 razy -4

  Głupi pomysł. Jak zwykle naśladuje się w Polsce nie najlepsze zachodnie wynalazki. Dzieci boją się fizycznego kontaktu ze starymi ludźmi. Nie lepiej byłoby namówić do tego wolontariatu studencką młodzież ?

 • Trele Morele

  Oceniono 7 razy -5

  No tak. Bo każda matka nowordka chce żeby jej dziecko było tulone przez nosciela wirusa opryszczki i wszelkich innych bakterii i wirusów.
  Wspanialy pomysł!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX