Teolog krytycznie o biskupach: Idą na zderzenie czołowe z Franciszkiem. Zachowują się jak późny Breżniew

- Pali im się pod nogami, imperium się wali, a oni jak gdyby nigdy nic idą w zaparte. Znaleźli sobie teraz wroga - LGBT, "nieprzyjaciela władzy" - mówił w TOK FM teolog prof. Stanisław Obirek.
Zobacz wideo

Nie milkną komentarze po tym, jak  arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy upamiętniającej 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w powiedział: “Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.”

 -To jest mowa nienawiści. Na taką mowę nie ma miejsca w Kościele, w przestrzeni publicznej, dobrze, żeby nie było jej też w rozmowach prywatnych. Takie słowa stwarzają rzeczywistość - mówił w TOK FM teolog prof. Stanisław Obirek, były jezuita. 

Przypomniał też słowa papieża Franciszka, które wypowiedział niedawno udzielając wywiadu dla portalu Vatican Insider. Komentując szerzące się w Europie populizmy stwierdził, że kojarzą mu się z mową Hitlera.

 - Myślę, że wypowiedź abp. Jędraszewskiego wpisuje się w ten populizm. On mówił to wyraźnie do ludzi, którzy tego z aplauzem wysłuchali. To jest typowy zabieg fałszujący rzeczywistość żeby zaspokoić huć gawiedzi - stwierdził teolog. 

Poparcie dla abp. Jędraszewskiego

Około trzech tysięcy osób uczestniczyło w niedzielnym spotkaniu pod oknem papieskim w Krakowie, żeby wyrazić solidarność z abp. Jędraszewskim. Słowa poparcia przekazali mu też m.in Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz kard. Dominik Duka, prymas Czech. 

- Polscy biskupi, a w każdym razie ci, którzy piastują najważniejsze funkcje, idą na zderzenie czołowe z Franciszkiem - ocenił Stanisław Obirek. Przypomniał, że abp. Gądecki w 2005 roku został upomniany przez Watykan za swoje wpisy na blogu.

- To go powstrzymało trochę w jego zapędach fundamentalistycznych. Sądzę jednak, że w języku polskim, który nie jest jak znany kurii rzymskiej, polscy biskupi pozwalają sobie na więcej. Montują koalicję środkowoeuropejską. Dość egzotyczną, bo chociaż kardynał Duka ma heroiczną przeszłość, to nie zawsze przekłada się ona na rozsądne decyzje później. Alianse Gądeckiego ze środkowoeuropejskim są doraźne i skierowane na stworzenie wrażenia, że “my reprezentujemy Europę i jej wartości i wara tym, którzy będą nas krytykować” - przekonywał teolog. 

Polski Kościół były jezuita porównał do Skansenu, zwracając przy tym uwagę na ciągły odpływ wiernych, zwłaszcza tych w młodym wieku. 

- Kościół katolicki w Polsce przypomina późnego Breżniewa. (...) Jędraszewski, Gądecki, Grocholewski, Dec, właściwie większość episkopatu zachowują się jak Breżniew czy Antropow. Pali im się pod nogami, imperium się wali, a oni jak gdyby nigdy nic idą w zaparte. Znaleźli sobie teraz wroga - LGBT,  “nieprzyjaciela władzy” - krytykował Obirek. 

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj na smartfonie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (366)
Teolog krytycznie o biskupach: Idą na zderzenie czołowe z Franciszkiem. Zachowują się jak późny Breżniew
Zaloguj się
 • amoramo

  Oceniono 58 razy 48

  to, że imperium się wali, że ludzie odchodzą, nie ma większego znaczenia, kościołowi wystarczy państwowa forsa, a to ma

 • forumforum101

  Oceniono 39 razy 31

  za póżno panie Jędraszewski ,
  tęczowi hloopcy poszli za Biedroniem - seminaria duchowne i nowicjaty zakonne będą puste ,
  żeńskie nowicjaty zakonne też puste , posucha z zakonnicami - nie chcą prać gaci i kalesonów na plebaniach

 • obeznany

  Oceniono 38 razy 30

  Pitolenie o "ideologii" LGBT to dokładnie taki sam chwyt, jakiego hitlerowcy użyli wobec żydów używając pojęcia "rasa".
  Dzięki takim pojęciom ludzie z tych środowisk przestają być traktowani jako indywidua i zostają zredukowani tylko do "nośników" czegoś (ideologii, rasy), co jest bardzo groźne dla ogółu (zaraza).
  Tym samym ludzie z tych środowisk mają przestać być widziani jako różni ludzie. Chodzi o ODCZŁOWIECZENIE ich, co w dalszych etapach prowadzi do "specjalnego traktowania" niezależnie od płci i wieku.

 • kisssmyass

  Oceniono 26 razy 22

  najgorsze jest to że takie plwociny kościelne jak Jędraszewski wiedzą że jest spora część mas które chcą żeby on tak mówił, podnieca je to i nakręca do agresji w imię misji narodowo-religijnej. Do nowej krucjaty przeciwko inności. W takich kazaniach odnajdują oni usprawiedliwienie dla własnej niemoralności, agresywności i egoizmu. Ale to są podrygi agonalne obłudy kościelnej i konserwy odchodzącej do odpadów ewolucyjnych i użyźniające glebę pod nowe bardziej otwarte pokolenia.

 • cjk.5004

  Oceniono 34 razy 22

  KK rasistowski, antysemicki i faszystowski. Nie moja bajka. Pajace w sukienkach i kapslach zupełnie odpłynęli.

 • nutka7.17

  Oceniono 19 razy 19

  To nie mój komentarz, ale jakże trafnie określający to, co dzieje się z polskim społeczeństwem.
  "Zdrowe, wypindrowane, jurne byki, nieskalane żadną pracą, nienawykłe do żadnego wysiłku, nienauczone żadnej pracy, nawet zmywania, prania, sprzątania, czy przybicia młotkiem gwoździa. Nie mają pracy, rodziny, żony, dzieci (przynajmniej oficjalnie), nie mają odpowiedzialności za nic. Uciekli przed nią w "stan duchowny". Nie płacą podatków, nie skalali się żadną pracą, nie odpowiadają za nic i za nikogo. Ale za to „znają się” na rodzinie, nauczaniu, wychowywaniu dzieci, życiu seksualnym, ginekologii, ciąży, macierzyństwie i ojcostwie. Ich religia nakazuje im celibat a 70 % księży jest lub było w związku, wielu ma dzieci. Ale wiernych namawiają do wstrzemięźliwości, seks to dla nich temat tabu, choć ciągle o nim myślą lub mówią. W młodości nie mieli odwagi, by poderwać kobietę, czy przyznać się do skłonności homo, więc "poszli na księdza".
  Polskę omotało towarzystwo 30 000 nierobów w dziwnych kieckach i koronkach, których trzeba wykarmić, odziać i zapewnić im godny transport i rozrywki na wysokim poziomie, którzy mówią nam, jak mamy żyć, choć sami zupełnie nie znają życia, bo utrzymujemy ich my, z naszych pieniędzy, z naszych podatków. Więc niech mi nikt nie mówi, że ja mam ich szanować. Za co?
  Żaden mafioso nie potrafił takich sił zorganizować, żeby żyć w bogactwie i nieróbstwie przez całe życie.
  A u nas prawie 40 milionowy naród daje się oszukiwać takim cwanym cudakom..."

 • irdan

  Oceniono 23 razy 19

  biskupi wierzą w innego boga niż wierzy papież...... bóg biskupów to mamona......

 • psyhodelic

  Oceniono 22 razy 18

  Jako że USA nie pozwala źle mówić o Żydach, purpuraci znaleźli sobie wroga w postaci LGBT. Zapomnieli co nauczał Chrystus, zapomnieli biedaczkowie udać się do Canossy za pychę i pedofilię z całe swe grzeszne życie,bluźnierstwa i bałwochwalstwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX