ZNP ostrzega: W październiku może dojść do wznowienia strajku w szkołach

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że nauczyciele mogą wrócić do strajku, który został zawieszony w kwietniu. Ale wcześniej trzeba przeprowadzić referendum.
Zobacz wideo

Referendum w sprawie strajku może się zacząć po rozpoczęciu nowego roku szkolnego - 2 września. Jeśli po jego zakończeniu, 16 września, okaże się, że większość nauczycieli chce protestować, to akcja strajkowa - jak zapowiada Sławomir Broniarz - zacznie się najprawdopodobniej w październiku. 

- Ponad 80 proc. nauczycieli deklaruje poszukania innej formy protestu - podkreśla szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. I dodaje, że niekoniecznie chodzi o strajk. Za tą najbardziej radykalną formą protestu są głównie nauczyciele z dużych miast. 

- Część nauczycieli mówi natomiast, że nie jest w stanie wejść w tak otwartą akcję strajkową, choćby z powodów ekonomicznych - podkreśla Broniarz w rozmowie z reporterem TOK FM.

Po przerwaniu kwietniowej akcji entuzjazm wśród nauczycieli nieco opadł, zwłaszcza że niektórzy mocno dostali po kieszeni, bo nie otrzymali pensji za czas strajku. To dla nich przeznaczono pieniądze zgromadzone na koncie funduszu strajkowego. Do tej pory po 500 złotych wsparcia trafiło do ponad siedmiu tysięcy nauczycieli, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji. W sumie rozdzielono 3,5 mln złotych, a w funduszu pozostało jeszcze około 5 mln. 

Rząd daje podwyżki. Nauczyciele nie są zadowoleni

ZNP mówi o strajku mimo tego, że od września nauczyciele mają otrzymywać wyższe wynagrodzenia. To efekt podwyżek, na jakie zdecydował się rząd. Związkowcy argumentują, że blisko 10-procentowa podwyżka to za mało. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie rezygnuje ze swojego najważniejszego postulatu, czyli 30-procentowej podwyżki. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
ZNP: W październiku może dojść do wznowienia strajku w szkołach
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  30% chinskich studentow to absolwenci wydzialow matematyczno-technologicznych, w swiecie zachodu ten oodsetek wynosi 7%, nie damy rady z masa wyksztalconych indolentow w podstawoych dziedzinach, ktore decyduja o pozycji panstw/regionow w swiatowymn wyscigu technologicznym.

 • Ana Robak

  Oceniono 1 raz 1

  Wasze bezczelne "bombelki" sa chyba bezcenne? To dlaczego zalujecie nauczycielom na wasze przytępawe skarbunie?

 • Bogopol

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki strajk. W tv PiS mówili że jest super...

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 1

  Matka opiekująca się jednym czy nawet piątką dzieci na każde dostaje 500- bo to jej praca. Nauczyciel za opiekę, wychowanie i nauczanie ponad dwudziestu uczniów dostaje pięć, sześć razy tyle, co ona na jedno. Drobna różnica- matek nikt nie rozlicza w efektów jej pracy nad dzieckiem, nie musi pisać sprawozdań, jak atrakcyjne formy wychowania przyjmuje, jakie postępy dziecię osiąga pod jej wpływem....
  A nauczyciele zarabiają na tyle słabo, że kolejna utrata poborów za czas strajków to nieopłacone rachunki, raty- przejechali się na wiosnę, nie zaryzykują jesienią, zwłaszcza ze na poparcie społeczne liczyć nie mogą. Rodzice, zmęczeni opieką nad dziećmi przez wakacje potrzebują, żeby ktoś ich wyręczył w tej opiece (generalizuję, ale wiem, z jaką ulgą wielu rodziców przyjmuje rozpoczęcie roku szkolnego).

 • krytek-7

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda,ze ludzie bez charakteru sa odpowiedzialni za formowanie nowego pokolenia.
  Nikt tego nie jest w stanie leepiej zobrazowac,jak pani dyrektor w "Ranczu".Zouzowate towarzystwo cykorow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX