Coraz szybciej rosną ceny. Tak wysokiej inflacji nie mieliśmy od lat

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lipcu inflacja wyniosła blisko 3 proc. Najbardziej drożeje żywność.
Zobacz wideo

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 2,9 proc. rok do roku. Tak wysokiej inflacji nie było do dawna. W 2017 roku GUS informował o 2-proc. inflacji, a w 2012 - 3,7 proc.  

Najbardziej podrożała żywność, średnio o 6,8 proc. w skali roku. Najbardziej drożeją warzywa - ponad 32 proc., cukier - 28,4 proc., wieprzowina - blisko 12,5 proc. i pieczywo - 9,6 proc.

Polacy muszą więcej płacić nie tylko za jedzenie. Droższe jest choćby utrzymanie mieszkania, bo wyższe są opłaty za gaz i znacząco więcej trzeba zapłacić za wywóz śmieci. To pokłosie nowej ustawy śmieciowej. Warto dodać, że mniej płacimy za paliwo, w ciągu roku ceny spadły o 3 proc. 

Ekonomiści spodziewają się dalszego przyspieszenia wzrostu cen. Chodzi między innymi o zapowiadane przez producentów skokowe podwyżki cen prądu. Przypomnijmy, że znaczący wzrost cen prądu w tym roku, rząd Mateusza Morawieckiego powstrzymywał specjalną ustawą, która zamrażała ceny

GUS poinformował dziś też, że polska gospodarka lekko wyhamowała. PKB rósł o 4,4 proc., co jest spadkiem wobec 4,7 proc. z I kwartału i najsłabszym wynikiem od dwóch lat. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Inflacja najwyższa od 2017. Coraz szybciej rosną ceny
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 2

  To ile jest warte dzisiaj te pińcetplus? Aha, no tak, za to parowozy staniały...

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  pisi okradaja nas z oszczednosci... by kupic kler i glosy wyborcze innych nierobow

 • Paweł K.

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to ku... mozliwe jezsli rządzą nami tacy ekonomiczni geniusze? To musi być lewacka propaganda albo jakieś LGBT....

 • hipo krater

  Oceniono 2 razy 2

  Przymierzają s?ę juz do tego, ażeby bylo jak w Korei. Wszystko drogo, może racje zywnosciowe? Ponoc juz jest też w planie tzw.emerytura obywatelska, czyli rowna emerytura dla wszystkich, jak za starych dobrych czasów, czyli czy się stoi, czy się leży , równo wszystkim się należy. Inaczej mówiąc miska ryżu dla każdego i rozkoszne życie dla ludzkich panów.

 • 1948swierzy

  0

  Myślę, że to jest złośliwa propaganda. Przy takim zangażowaniu nowej władzy, takim odzysku pieniędzy są takie pomówienia. Z telewizora wylewa się dobrobyt, ludzie w czołobitno$ci do twórców sukcesu się cieszą i chwalą. Chyba jest jakaś grupa, która chce w zorganizowany sposó siłą i podstępem odebrać ten sukces. Boleję nad tym wielce. W obliczu takiego sukcesu dowiedziałem się dzisiaj z paska na ekranie tv, że minister chce uzyskać pomoc od obcych z powodu suszy. Już nie wiem co si? dzieje poniważ synteza wzrokowo słuchowa wypowiedzi i innych informacji rozbiega się. Ale to jest wina wrogów z którymi trzeba walczyć.

 • von_rosen

  Oceniono 1 raz -1

  I właśnie dlatego PiS wygra każde wybory. Każde 5% inflacji to 5% poparcia więcej dla Partii!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX