Drag queen przeprosiła za swój występ w z kukłą abp Jędraszewskiego. Zastępca rzecznika PiS: To było absolutne kuriozum i skandal

Wydarzenie z jednego z poznańskich klubów dotyczące abpa Marka Jędraszewskiego to horrendalny pokaz nienawiści - ocenił w czwartek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Jego zdaniem, było to "absolutne kuriozum i skandal".
Zobacz wideo

W ten sposób Fogiel odniósł się w ten sposób do zdarzenia podczas sobotnich wyborów Mr Gay Poland w poznańskim klubie Punto. Na zdjęciach z wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z "kukłą" z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media –miało być "symulowane zabójstwo metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów".

- To jakieś absolutne kuriozum i skandal. Ktoś taki używa przemocy symbolicznej w sposób absolutnie niedopuszczalny; stawia się w jednym rzędzie z tymi, którzy rzucają kamieniami, czy atakują na ulicach - powiedział Fogiel.

Jak dodał, "był jakiś horrendalny pokaz nienawiści, a nie występ". "Oczekiwałbym tego samego poziomu oburzenia po tym jak kilku narodowców powiesiło portrety posłów. Oczekuję tej samej reakcji" - podkreślił Fogiel.

Do sprawy odniósł się w środę Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. "Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści, jaka miała miejsce w jednym z poznańskich klubów" - napisał w oświadczeniu rzecznik KEP. Przypomniał, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji. "W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie" – dodał ksiądz.

Przeprosiny

W środę, kiedy o zdarzeniu poinformowały lokalne media, organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za występ z udziałem drag queen Mariolkaa Rebell.

"Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu, pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw" –- podkreślono w oświadczeniu. Na Facebooku za swój występ przeprosiła sama drag gueen. Jak podkreśliła, po wypowiedzi Jędraszewskiego "targały nią emocje, które zostały przedstawione w taki sposób, który żałuje".

W środę wieczorem rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział podjęcie z urzędu sprawy występu z "kukłą" przedstawiającą abpa Jędraszewskiego. "Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" – napisał na Twitterze Adam Bodnar.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (39)
Drag queen przeprosiła za swój występ w z kukłą abp Jędraszewskiego. Zastępca rzecznika PiS: To było absolutne kuriozum i skandal
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 3

  Akcja, jest równa reakcji.

  A czym było wiesznie portretów na szubienicach ?

 • Jan Kos

  Oceniono 11 razy 3

  Wieszanie portretów działaczy PO już nie?

 • tomaselli

  Oceniono 9 razy 3

  Najpierw opluc i zmieszac z blotem, a potem przeprosic z nadzieja, ze cos sie przykleilo...

 • przyganiacz

  Oceniono 8 razy 2

  Drag queen przeprosiła za swój występ w z kukłą abp Jędraszewskiego. Zastępca rzecznika PiS: To było absolutne kuriozum i skandal

  A jak występował abp Jędraszewski to było cacy i ok...

 • Sebastian Manka

  Oceniono 3 razy 1

  To teraz juz każdy gest i happening byle kogo i był gdzie musi być wałkowany na konferencjach i w mediach?

 • plainvanilla

  Oceniono 9 razy 1

  Czy chamski siewca nienawiści Jędraszewski w końcu przeprosi?

 • Andrzej Krywen

  Oceniono 15 razy 1

  To teraz pora aby arcybiskup Jędraszewski przeprosił za słowa o "tęczowej zarazie".

 • musa-kusa

  Oceniono 11 razy 1

  No to pewnie teraz Jędraszewski przeprosi za "tęczową zarazę"?

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 11 razy 1

  Jak nic ci śmieszni ludzie którzy nazywają się drag queen szukają guza po prostu szukają guza, nie mam nic wspólnego z kościołem ani nie odpowiadam za to co klechy wylatują. Natomiast nie toleruje i nie będę tolerował żadnej odmiany W moim otoczeniu A tą odmianą jest ten cały pieprzony ruch delikatnie nazwany LGBT a dla mnie po prostu nieliczna grupka odmieńców genetycznie pokrzywdzona przez los

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX