Setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Posłuchaj podcastów o historii Górnego Śląska

Dzisiaj ulicami Katowic przejdzie defilada Wierni Polsce organizowana z okazji Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy, blisko 190 pojazdów, 67 statków powietrznych. Posłuchaj najlepszych podcastów o powstaniach śląskich.

I powstanie śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, po masakrze do jakiej doszło 15 sierpnia 1919 r. w kopalni Mysłowice. Członkowie Grenzschutzu strzelali tam do tłumu górników domagających się wypłat i zabili dziesięć osób. W nocy z 16 na 17 sierpnia zaczęły się walki w powiecie pszczyńskim, walczono także w powiecie katowickim i rybnickim, ale działania nie były skoordynowane.

Do 24 sierpnia grupki powstańców zbiegły z Górnego Śląska. I powstanie śląskie przy słabej organizacji i przeważających siłach wroga skazane było na niepowodzenie. Niemcy przekonali się, że ich panowanie na Śląsku może się kiedyś skończyć, a Polacy uwierzyli, że pokonanie wroga nie jest niemożliwe.

Plebiscyt na Górnym Śląsku

Jak wyglądała odbudowa Śląska po I wojnie światowej? Jak wybuch powstania na Górnym Śląsku wpłynął na Ślązaków?

"Jesteśmy jednymi dziećmi matki Polski"

- W domach mówiło się po polsku, ale łączność z macierzą utracono już za Kazimierza Wielkiego. Przepadło w mrokach średniowiecza. Gdy powstańcy listopadowi poszli w bój, to coś w polskojęzycznych Ślązakach ruszyło - wspominał Wojciech Korfanty, śląski polityk. Posłuchaj, co skłoniło Górnoślązaków do walki zbrojnej, żeby dołączyć do odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej.

Ojcowie niepodległości: Wojciech Korfanty

Korfanty to jeden z najważniejszych polskich polityków i jeden z ojców niepodległości Polski. Jak wyglądała jego polityczna droga? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM