Defilada w Katowicach. Prezydent: Wojsko Polskie stanowi mur ochronnych dla wszystkich obywateli

W Katowicach odbyła się wielka defilada, główny element obchodów Święta Wojska Polskiego. W tym roku są one połączone z upamiętnieniem setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego. I dlatego centralne obchody zorganizowano nie w Warszawie, a w Katowicach.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbywają się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

W defiladzie wzięło udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi goście zobaczyli ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentowało się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerowali też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

W przemówieniu inauguracyjnym paradę premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że 100 lat temu Polacy chwycili za broń żeby walczyć o wolność. - Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski. Dzięki tamtemu bohaterstwu dzisiaj cieszymy się wolną Polską - zaznaczył premier.

Jak dodał, "nasi wspaniali bohaterowie z bitwy warszawskiej sprzed 99 lat powstrzymali czerwoną zarazę, komunistyczne wojska, które szły na Warszawę, Berlin, Paryż". - Obroniliśmy wtedy całą Europę, wpłynęliśmy na losy świata - oświadczył premier.

"Będziemy robili wszystko, żeby polska armia była doskonale uzbrojona"

- Patrząc na ich ofiarę, jesteśmy dziś zobowiązani żeby tamto dzieło wykorzystać. Żeby skorzystać z czasu pokoju, który został nam dany - dodał Morawiecki.

- Dziękując panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zwierzchnikowi sił zbrojnych za dbałość o armię polską, chcę też obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe - mówił Morawiecki.

- Dlatego modernizacja polskiej armii obejmuje również te dziedziny, które właśnie polegają na najnowocześniejszym uzbrojeniu, na walce w cyberprzestrzeni i mamy tutaj coraz lepsze osiągnięcia, coraz doskonalsze sprzęty i broń - dodał premier.

Prezydent o "murze ochronnym dla obywateli"

- Kto walczy o Polskę, nawet jeśli formalnie nie należy do polskiego wojska, jest jak polski żołnierz – powiedział prezydent Andrzej Duda, przed defiladę z okazji Święta WP w Katowicach. Dodał, że polski Górny Śląsk to dzieło trzech powstań.

"Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy - myślę, że te słowa mieli w pamięci wszyscy żołnierze, którzy zmobilizowani przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przez premiera Wincentego Witosa i innych wielkich polskich polityków, szli wtedy na front pod Warszawą, tamtego pamiętnego sierpnia 1920 roku. Ale myślę, że to samo na myśli mieli także mieszkający tutaj ludzie Górnego Śląska, Ślązacy, kiedy prześladowani przez Niemców zbrojnie stanęli do tego, aby walczyć, by tutaj była Polska - mówił w czwartek Duda.

Pokreślił, że powstańcy "nie należeli do polskiej armii, najczęściej wcześniej byli żołnierzami państw zaborczych, najczęściej armii pruskiej, tak jak Alfons Zgrzebniok, ich dowódca, ale wiedzieli jedno, czuli się jak polscy żołnierze". "Bo ten, kto chwyta za broń, żeby walczyć o Polskę i polskość, jest jak polski żołnierz" – dodał.

TOK FM PREMIUM