Europejska Sieć Rad Sądownictwa wzywa polski Sejm do publikacji list poparcia kandydatów do KRS-u

Organizacja przypomina, że taki jest prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. "Wykonanie obowiązku wynikającego z wyroku jest sprawą wielkiej wagi i powinno nastąpić w najkrótszym możliwym terminie, do czego was wzywamy" - pisze prezes organizacji.
Zobacz wideo

Czy taki apel może coś zmienić i nazwiska sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, zostaną opublikowane? 

Na razie się na to nie zanosi. Po wyroku NSA Kancelaria Sejmu miała na to czas do 30 lipca i tego nie zrobiła. Tuż przed końcem tego terminu - do akcji wkroczył prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i były polityk PIS-u, który nie pozwolił na upublicznienie nazwisk. Stwierdził że musi zbadać, czy jest to zgodne z przepisami o ochronie danych.

Dodatkowo - już w sierpniu - skargę na na przepis ustawy o KRS, który nakazuje upublicznienie list poparcia, zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zawnioskowali też o wstrzymanie wykonania wyroku sądu do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez trybunał. Może się więc okazać, że Sejm będzie miał kolejne powody, żeby zwlekać.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzeszająca kilkadziesiąt rad sądowniczych z całej Europy, niemal rok temu zawiesiła polską KRS w prawach jej członka. Teraz w swoim apelu organizacja podkreśla, że wiele dodatkowych okoliczności wskazuje na brak niezależności KRS-u od władzy wykonawczej.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM