Marsz Równości przeszedł przez Radomsko. Jedna osoba zatrzymana; odpowie za kradzież tęczowej flagi

Pod hasłem "Miłość. Równość. Akceptacja" przeszedł w sobotę w Radomsku (Łódzkie) pierwszy Marsz Równości, zorganizowany przez środowiska LGBT. Na trasie przemarszu odbyły się zgromadzenia jego przeciwników. Policja zatrzymała jedną osobę, która ukradła tęczową flagę.
Zobacz wideo

Marsz w liczącym niespełna 50 tys. mieszkańców Radomsku rozpoczął się w południe. Jak podkreślał jego organizator Ksawery Olczyk, manifestacja odniosła sukces jeszcze przed startem. Tłumaczył, że obecność osób należących do środowiska LGBT w tak małym mieście przestała być tematem tabu i organizacja marszu pokazała, że w Radomsku żyją również osoby homoseksualne.

- Radomsko jest małym miastem, tutaj każdy każdego zna. Osoby homoseksualne boją się wyjść za rękę z partnerem, ponieważ boją się stygmatyzacji przez społeczeństwo lokalne – mówił.

Uczestnicy marszu dodawali, że walki o prawa osób LGBT nie można traktować, jako odrębnego od innych problemów związanych z dyskryminacją. Jak tłumaczyli, z wielu powodów ludzie w Polsce są dyskryminowani, dlatego w ten sposób manifestowane są nie tylko prawa osób homoseksualnych, ale także kobiet, czy niepełnosprawnych. "Musimy walczyć, żeby każdy mógł czuć się bezpiecznie w naszej wspólnej Polsce" – mówili.

Uczestnicy marszu nieśli tęczowe flagi i transparenty z hasłami: "Byliśmy, jesteśmy, będziemy", "Miasto otwarte", "Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego", skandowano: wolność, równość, tolerancja.

Równocześnie z marszem odbyła się kontrmanifestacja zorganizowana przez środowiska narodowe i patriotyczne. Jej organizatorzy tłumaczyli, że pikieta ma na celu "walkę z ideologią LGBT, która chce zniszczyć Polskę i tradycyjne polskie wartości". Mieli ze sobą hasła: "Chłopak dziewczyna, normalna rodzina", "Wierze ojców zawsze wierni - na zboczeńców nigdy bierni", "Syf kiła i mogiła".

Obie grupy oddzielał kordon policji.

Jak przekazał PAP asp. sztab. Radosław Gwis z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, mimo kilku prób policji udało się nie dopuścić do konfrontacji. - Siły policyjne były duże i byliśmy przygotowani na każdą ewentualność. Było kilka punktów zapalnych, lecz funkcjonariusze reagowali natychmiast i nie dopuścili do bezpośredniej konfrontacji obu grup. Nikt nie odniósł obrażeń i nikt nie ucierpiał, nie ma też strat w mieniu. Zabezpieczenie przebiegło prawidłowo bez poważniejszych incydentów – podsumował.

Dodał, że policjanci interweniowali kilkadziesiąt razy wobec agresywnych kontrmanifestantów, m.in. próbujących przedrzeć się przez kordon.

Asp. sztab. Gwis poinformował, że zatrzymano jedną osobę. To mężczyzna, który ukradł tęczową flagę środowiska LGBT. Policjanci szybko ją odzyskali, a zatrzymany odpowie za kradzież.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Marsz Równości przeszedł przez Radomsko. Jedna osoba zatrzymana
Zaloguj się
 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 8 razy 8

  Trochę drażni mnie, gdy Gazeta (oczywiście jej dziennikarz) pisze : " na drodze marszu stanęły środowiska PATRIOTYCZNE"! Patriotyzm ma wydźwięk pozytywny. Nikt nie może powiedzieć, że akurat osoby LGBT nie mogą być patriotami. Na drodze stanęli raczej nacjonaliści, może wręcz szowiniści. Ich "patriotyzm" często ogranicza się do wykrzykiwania obelg wobec innych.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 2

  .. - „na zboczeńców nigdy bierni” - niesienie takiego hasła oznacza; brak wiedzy i świadomości oraz brak znajomości przez katolików  Katechizmu wprowadzonego do K. Katolickiego w 1992 roku przez papieża J P 2 obecnie Świętego :
  „Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”

 • plainvanilla

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego nie drwiono z kościoła i nie wyśmiewano się z katolików? Kto stoi za tą skandaliczną zmową propagatorów ideologii LGBT? Domagamy się nieobyczajnych ekscesów i aktów bezprzykładnej demoralizacji. Jędraszewski na prezydenta!

 • wlaki100

  0

  Muniek Staszczyk całe życie śpiewał i flaki sobie wypruwał, aż wylewu dostał. A Polacy dalej swoje.
  TO JEST TEK KRAJ, POPATRZ , POPATRZ, POPATRZ SAM
  DOBRZE GO ZNAM KOCHANIE DOBRZE GO ZNAM
  NIETOLERANCJI I ZNIECZULENIA RAJ...

 • muzoman

  0

  Na razie bez większych ekscesów. Zobaczymy jutro albo pojutrze jak było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX