Episkopat apeluje do rodziców ws. edukacji seksualnej. "Czujność i roztropność"

"Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych zajęciach z edukacji seksualnej, wykraczających poza podstawy programowe bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów" - czytamy w apelu do rodziców, który przygotował przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk.
Zobacz wideo

Jak wyjaśnia Polska Agencja Prasowa, której przekazano dokument, apel Episkopatu Polski  został skierowany do rodziców "w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy dodatkowych zajęć w placówkach oświatowych". "Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje" – zwraca się do rodziców i opiekunów prawnych bp Marek Mendyk. I apeluje  "o czujność i roztropność".

"Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów" – zaznacza przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. 

Podkreśla też, iż rodzice lub opiekunowie prawni mogą składać w szkołach specjalne oświadczenie. "W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie" – czytamy w apelu. Episkopat na stronie internetowej udostępnia też wzór takiego oświadczenia. 

Czytaj też: Sekretarz stanu z PiS nie widzi potrzeby edukacji seksualnej w szkołach. "Pani taką miała?">>>

TOK FM PREMIUM