Lech Kaczyński nie będzie honorowym obywatelem Gdańska. Wniosek odrzucili radni

Komisja ds. Skarg, Wniosków i Petycji gdańskiej Rady Miasta odrzuciła wniosek o nadanie b. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Z propozycją uhonorowania byłego prezydenta wystąpiło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Zobacz wideo

O odrzuceniu pisma poinformował we wtorek PAP Łukasz Bejm - gdański radny z Koalicji Obywatelskiej i członek Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji gdańskiej Rady Miasta.

Jak powiedział, o tym, że wniosek nie został przyjęty, zdecydowano w głosowaniu, a przesądziło o tym kilka powodów. - Najważniejszym z nich było to, że, zgodnie z obowiązującym regulaminem, nie możemy nadawać honorowego obywatelstwa osobom zmarłym - wyjaśnił radny. 

Dodał, że także samo pismo złożone przez Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych nie spełniło wymogów formalnych koniecznych dla petycji w sprawie nadania honorowego obywatelstwa. Bejm podkreślił, że w piśmie nie przedstawiono argumentów, które pozwoliłyby stwierdzić, w jaki konkretnie sposób były prezydent Lech Kaczyński zasłużył się dla Gdańska. - Z pełnym szacunkiem dla pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mam do niego wielki szacunek, jako do byłego prezydenta, ale ciężko nam było pozytywnie ten wniosek rozpatrzyć - powiedział Bejm w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

W końcu czerwca działające w Warszawie Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych zwróciło się do Rady Miasta Gdańska z pismem o nadanie Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

"Prezydent RP Profesor Lech Kaczyński był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce, jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota, do końca pozostał wierny swoim ideałom. Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem, to miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną" - napisali autorzy pisma.  Wnioskodawcy podkreślili, że Lech Kaczyński "swoją piękną bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska".

DOSTĘP PREMIUM