Lech Kaczyński nie będzie honorowym obywatelem Gdańska. Wniosek odrzucili radni

Komisja ds. Skarg, Wniosków i Petycji gdańskiej Rady Miasta odrzuciła wniosek o nadanie b. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Z propozycją uhonorowania byłego prezydenta wystąpiło Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Zobacz wideo

O odrzuceniu pisma poinformował we wtorek PAP Łukasz Bejm - gdański radny z Koalicji Obywatelskiej i członek Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji gdańskiej Rady Miasta.

Jak powiedział, o tym, że wniosek nie został przyjęty, zdecydowano w głosowaniu, a przesądziło o tym kilka powodów. - Najważniejszym z nich było to, że, zgodnie z obowiązującym regulaminem, nie możemy nadawać honorowego obywatelstwa osobom zmarłym - wyjaśnił radny. 

Dodał, że także samo pismo złożone przez Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych nie spełniło wymogów formalnych koniecznych dla petycji w sprawie nadania honorowego obywatelstwa. Bejm podkreślił, że w piśmie nie przedstawiono argumentów, które pozwoliłyby stwierdzić, w jaki konkretnie sposób były prezydent Lech Kaczyński zasłużył się dla Gdańska. - Z pełnym szacunkiem dla pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mam do niego wielki szacunek, jako do byłego prezydenta, ale ciężko nam było pozytywnie ten wniosek rozpatrzyć - powiedział Bejm w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

W końcu czerwca działające w Warszawie Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych zwróciło się do Rady Miasta Gdańska z pismem o nadanie Lechowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

"Prezydent RP Profesor Lech Kaczyński był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce, jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota, do końca pozostał wierny swoim ideałom. Gdańsk był w życiu Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego szczególnie ważnym i pięknym miastem, to miasto ukształtowało jego karierę naukową i polityczną" - napisali autorzy pisma.  Wnioskodawcy podkreślili, że Lech Kaczyński "swoją piękną bohaterską kartą wpisał się trwale w dzieje miasta Gdańska".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Lech Kaczyński nie będzie honorowym obywatelem Gdańska
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 6

  Jak to, to nie ma prawnego zapisu, że bracia Kaczyńscy mają być honorowymi zasłużonymi obywatelami dla wszystkich polskich miast, miasteczek i wsi? Niedopatrzenie.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 10 razy 6

  Kaczyński już teraz nie kojarzy się dobrze a będzie jeszcze gorzej. Braciszek nie zrobił mu dobrej przysługi a kiedyś, kiedy pis odejdzie w niebyt będzie się te pomniczki, których już w chwili obecnej jest zatrzęsienie masowo przetapiać na... cokolwiek innego.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 7 razy 3

  Słusznie.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 6 razy 2

  I słusznie. Co głuchy może wiedzieć o szkodniczej działalności Kaczyńskiego. Którego ? Lecha czy Jarka ? Jeden wart drugiego !!!

 • eryk2

  Oceniono 6 razy 2

  O tym "zasłużonym działaczu opozycji" Polacy dowiedzieli się w 1990/1991. A co do męża stanu - żenujące wpadki ze słuchawkami, telefonem komórkowym, chichotem nad angielszczyzną Tuska, krzesłem, "małpą w czerwonym", "stokrotką" nie pozwalają go uznać za męża stanu, tylko za przypadkowego pętaka, zaplątanego przypadkiem w świat wielkości, których nie ogarniał...

 • tegepe

  Oceniono 4 razy 2

  Prosimy o więcej takich dobrych wiadomości w tych złych dla Polski czasach!

 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  Miasto zarzadznie przez niemieckich nazistow, raczej nie zaglosuje za Polska.

 • maz9

  Oceniono 5 razy 1

  Ulice i pomniki w wielu miastach, a teraz stowarzyszenie głuchych z Warszawy żąda nadania mu obywatelstwa Gdańska. Jeszcze trochę, a poeci dostaną zlecenie na pisanie peanów na cześć Lecha K.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX