Wyprawka szkolna 2019. Rodzice dzieci z podwójnego rocznika zapłacą więcej

Nowy rok szkolny coraz bliżej. Rodziców czeka zakup książek i innych akcesoriów niezbędnych dzieciom w szkole. W tym roku wyprawka szkolna może być wyjątkowo kosztowna, zwłaszcza dla uczniów z tzw. podwójnego rocznika. Ile kosztują podręczniki?
Zobacz wideo

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - powołując się na informacje od księgarzy - ceny podręczników dla młodzieży rozpoczynającej właśnie naukę w czteroletnim liceum są wyższe w porównaniu do poprzednich lat nawet o 20 procent. Powodem takiego wzrostu jest fakt, iż uczniowie wychodzący z ośmioletnich szkół podstawowych - w szkole średniej będą się uczyć według nowej podstawy programowej.  

Wydawnictwa musiały zatem przygotować książki z nową treścią i szatą graficzną - co niesie za sobą dodatkowe koszty. Poza tym, ze względu na zmianę programu, uczniowie nie mogą skorzystać z popularnego odkupowania podręczników od starszych roczników.

Ile kosztują podręczniki?

Według "DGP", za nowy komplet podręczników do pierwszej klasy liceum trzeba zapłacić 700 zł. Na forach internetowych i grupach w serwisach społecznościowych pojawiają się wpisy mówiące o tym, że cena jest jeszcze wyższa - do 800, a nawet 900 zł.

Sytuacja jest dla rodziców tym bardziej trudna, że uczniowie podstawówek i gimnazjów nie musieli płacić za podręczniki - dzieci dostawały je za darmo w swoich szkołach.  A przecież książki to nie jedyna rzecz, którą należy zakupić przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dochodzą zeszyty, przyrządy do pisania i malowania, plecaki, a także odzież.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Firma doradcza Deloitte opracowała ostatnio raport pt.: "Wyprawka szkolna 2019", w którym stwierdzono, że przeciętna polska rodzina wyda na wyprawkę 1718 zł. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem - 1898 zł, a z trojgiem - 2742 zł - poinformowano. Znaczna część tej kwoty ma być przeznaczana na nowe ubrania.

Warto jednak przypomnieć o świadczeniu zwanym wyprawką. To 300 złotych wypłacane jednorazowo dla rodziców dzieci w wieku szkolnym - do 20. roku życia, lub 24., jeśli dziecko jest niepełnosprawne lub uczy się w szkole specjalnej. Świadczenie nie przysługuje przedszkolakom i uczniom zerówki.

Żeby jednak skorzystać ze świadczenia, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Te elektroniczne, które można składać np. przez nasz bank, przyjmowane są od początku lipca. Od początku sierpnia odpowiednie ośrodki gminne przyjmują także wnioski papierowe. Cały proces nie jest skomplikowany i wygląda niemal identycznie jak składanie wniosków o 500 plus.

Jedną rzecz w kwestii wyprawki szkolnej szczególnie warto podkreślić: w tym roku ze świadczenia może skorzystać trochę więcej osób. Rząd dopuścił bowiem możliwość, by pieniądze dostali także uczniowie szkół dla dorosłych, oraz szkół policealnych. Dorośli uczniowie mogą składać wnioski o wyprawkę od początku sierpnia.

Masz pytania ws. 300 plus? Posłuchaj podcastu!

Nowy rok szkolny już za kilkanaście dni, tymczasem wiele szkół boryka się z brakiem nauczycieli. Problem dotyczy m.in. Warszawy, gdzie - jak mówiła ostatnio w TOK FM wiceprezydent Renata Kaznowska - jest ponad 3800 wakatów. To poważny problem. Próbujemy na przykład namawiać nauczycieli, którzy są już w wieku emerytalnym, żeby z nami zostali - informowała wiceprezydent.

Najbliższy rok szkolny będzie pierwszym, w którym w szkole średniej spotkają się dwa roczniki - uczniów kończących ośmioletnią podstawówkę oraz trzyletnie gimnazjum. Zmiany w systemie edukacji są efektem reformy wprowadzanej przez byłą już minister Annę Zalewską (obecną europoseł PiS).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM