Rzecznik SN: Postępowanie ws. sędziego Wytrykowskiego. To jeden z członków "Kasty"

Jak poinformował rzecznik Sądu Najwyższego, Rzecznik Dyscyplinarny SN podjął czynności wyjaśniające i sprawdzające w sprawie doniesień dotyczących sędziego Izby Dyscyplinarnej Konrada Wytrykowskiego. Według informacji "Wyborczej" sędzia Wytrykowski miał należeć do grupy, która prowadziła akcje hejtowania krytyków "dobrej zmiany" w wymiarze sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Jak ujawniła dziś "Wyborcza", sędzia Konrad Wytrykowski to członek zamkniętej grupy "Kasta", która została utworzona pod koniec 2016 r. na komunikatorze Whats-App. Kiedy trwały protesty w obronie I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, sędzia Wytrykowski napisał - jak informuje "Wyborcza": "Proponuję akcję wysyłania pocztówek z hasłem Wyprdalaj" (pisownia oryginalna). 

Zdaniem rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego zachowania opisane przez media są niegodne sędziego i kolidują z godnością tego urzędu. - Jeśli te informacje okażą się prawdą, to trudno pogodzić je z tym, kim powinien być sędzia i jak powinien się zachowywać. Tego typu zachowania, stosowanie takich metod i język, którym się posługiwano, zupełnie kolidują z godnością urzędu sędziego - podkreślił rzecznik. 

Hejt koordynowany z MS

Jak poinformował na początku tygodnia Onet.pl, wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał stać za akcją dyskredytacji sędziów, którzy krytykowali "dobrą zmianę" w wymiarze sprawiedliwości. To on kontaktował się m.in. z internetową hejterką Emilią, która w mediach społecznościowych rozpowszechniała informacja szkalujące sędziów. Kobieta rozsyłała podobne informacje do dziennikarzy sprzyjających obozowi władzy oraz stała za anonimami, które trafiały do sędziów krytycznych wobec rządzących. Kobieta miała otrzymywać za swoją pracę wynagrodzenie. 

Jak informował w TOK FM jej pełnomocnik, "ludzie z Ministerstwa Sprawiedliwości płacili jej 'pod stołem'". Po ujawnieniu szczegółów jej działalności, Emilia zaczęła otrzymywać pogróżki. 

Kobieta w środę wydała oświadczenie, w którym przeprosiła tych, których obrażała. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM