Krzysztof Penderecki nie żyje. Miał 86 lat

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę nad ranem. Miał 86 lat.

Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor; miał 86 lat - przekazało PAP Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Radio Kraków informowało, że Penderecki zmarł w niedzielę nad ranem. Resort kultury dodał, że kompozytor długo zmagał się z ciężką chorobą. 

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy. Komponowaniem zajął się już w wieku 8 lat. Zaczął od fortepianu, ale najbardziej zafascynowały go skrzypce. 

W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie. W wieku zaledwie 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

Podczas pierwszego występu w swojej karierze - na Festiwalu Warszawska Jesień w 1959 roku - wykonał utwór “Strofy”. Wkrótce zaczął zyskiwać popularność za granicą. 

Międzynarodowa kariera

Popularność i uznanie przyniósł mu m.in utwór "Tren - ofiarom Hiroszimy". W 1972 roku Penderecki został rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej. Pełnił tę funkcję do 1987 roku.  Kompozytor nauczał też na amerykańskim Yale University School of Music. Wtedy też rozpoczęła się jego kariera dyrygencka - przewodził największym orkiestrom świata. 

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Za jego najbardziej popularne kompozycje uchodzą "Tren - ofiarom Hiroszimy", "Pasja według św. Łukasza", "III Symfonia" i "Polskie Requiem" - która powstała na bazie napisanej z okazji odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia '70 "Lacrimosy". 

W 2013 w Lusławicach, niedaleko prywatnej posiadłości artysty otworzono Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.Ma “inspirować najzdolniejszych młodych muzyków do doskonalenia umiejętności i dążenia ku pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki".

Penderecki otrzymał wiele prestiżowych nagród. Czterokrotnie wyróżniono go Grammy (ostatni raz w 2017 roku za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1" w kategorii "Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna"). 

Za swoją działalność artystyczną Penderecki został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Muzyka Pendereckiego w kinie

Krzysztof Penderecki napisał też muzykę do “'Rękopisu znalezionego w Saragossie'' Wojciecha Jerzego Hasa. Powstawała w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Utwory Pendereckiego wykorzystało też Hollywood. Jego muzykę usłyszeć można w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese. 

Muzyką Pendereckiego zafascynował się m.in.gitarzysta Radiohead Johnny Greenwood. Stworzył ''48 Responses to Polymorphia'' inspirowany jednym z wcześniejszych dzieł kompozytora. 

Pobierz aplikację i słuchaj na smartfonie

DOSTĘP PREMIUM