Dulkiewicz: w obchodach na Westerplatte wezmą udział m.in. premier Morawiecki i Frans Timmermans

W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte wezmą udział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Komisji Europejskiej, m.in. Frans Timmermans, a także reprezentacje 24 miast, m.in. Londynu, Cassino, Osaki - poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Zobacz wideo

Dulkiewicz oceniła podczas sobotniej konferencji prasowej w Gdańsku, że refleksja wokół wojny powinna dzisiaj służyć nam do myślenia o tym, jak bardzo cenimy pokój i że dzięki wysiłkowi, często ofierze życia wielu ludzi, możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce i w Europie, która cieszy się pokojem. - To jest to przesłanie, które bardzo chcielibyśmy, żeby spośród tych dwóch dni kulminacji obchodów - zarówno 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, 5. rocznicy otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - popłynęło z Gdańska - dodała.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Program obchodów

Prezydent Gdańska mówiła też o najważniejszych punktach obchodów rocznic. W sobotę 31 sierpnia o godz. 9.30 spod pomnika Jana III Sobieskiego wyruszy Marsz Sektorówki zainicjowany przez środowiska obywatelskie m.in. KOD i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Marsz przejdzie pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, która o godz. 10 zostanie otwarta m.in. przez założycieli ECS i byłego prezydenta Lecha Wałęsę.

W niedzielę 1 września o godz. 4.45 odbędą się uroczystości u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Dulkiewicz przekazała, że wezmą w nich udział reprezentanci 24 miast pamięci, miast dotkniętych II wojną światową, m.in. burmistrzowie: Londynu, włoskiego Cassino, norweskiego Narvika, holenderskiej Bredy, izraelskiej Hajfy, japońskiej Osaki.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Kto wśród gości?

Dulkiewicz przypomniała, że już w kwietniu 2018 roku ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wysłał zaproszenia do najważniejszych osób w Polsce - prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera - w sprawie wspólnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Na dzisiaj moja wiedza jest taka - rozmawiałam wczoraj z szefem kancelarii pana premiera - że na pewno obecny będzie pan premier Mateusz Morawiecki - poinformowała.

- Jest dla nas szczególnym honorem, że na te dwa dni do Gdańska przyjeżdża także delegacja z Komisji Europejskiej. Gościć będziemy pierwszego wiceprzewodniczącego KE pana Fransa Timmermansa oraz komisarz Elżbietę Bieńkowską - mówiła prezydent Gdańska.

- Wczoraj rozmawiałam telefonicznie z panem przewodniczącym Timmermansem, powiedział mi bardzo ważną rzecz. Dwa tygodnie temu wraz ze swoim 15-letnim synem odwiedził różne ważne symboliczne miejsca operacji Market Garden, tragicznej operacji, która w 1944 roku była jednym z pierwszych kroków do wyzwolenia Holandii. To właśnie Frans Timmermans, będąc jeszcze ministrem w rządzie holenderskim, doprowadził do upamiętnienia gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy w godny sposób. I dzisiaj ta łączność z Polakami, powiedzenie o wdzięczności Europejczyków dla nas, Polaków, którzy dużo wycierpieli podczas II wojny światowej, ale także którzy swoją odwagą wspierali inne narody, myślę, że będzie bardzo ważnym przesłaniem, które popłynie stąd, z Gdańska - mówiła Dulkiewicz.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kto weźmie udział, program
Zaloguj się
 • laerke

  Oceniono 9 razy 3

  Ciesze sie bardzo , ze bedzie tam obecny pan Frans Timmermans.
  To prawdziwy przyjaciel Polski.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 9 razy 3

  Ja bym się zastanowił z tym premierem. Jeszcze palnie, że jako dziecko walczył z hitlerowskim najeźdźcą i będzie wstyd. On w swoich kłamstwach poszedł już tak daleko, że nie odróżnia prawdy od fałszu.

 • Giordano Bruno

  Oceniono 8 razy 2

  Czy już wiadomo, że te obchody nie będą polskie tylko jakieś tam europejskie, nie nasze? Nasze prawdziwie polskie będą w Warszawie chyba z pomarańczowym czopkiem Putina i z całym katobolszewickim PiSem. Aż dziwne, że tam samego Putina nie będzie ale on wszystkim nam dobrze życzy. Byle wyjść z Unii Europejskiej a potem to już z górki . Jarosław Jarosław Jarosław!

 • Jacek D

  0

  będą mieli czelność odwołać imprezę bandziory z Nowogrodzkiej?

 • Rafał M

  Oceniono 1 raz -1

  To coś to, kobieta czy mężczyzna! Prawdziwym honorem jest ze przyjedzie delegacja z UE! I to naprawdę Gdańsk wybrał to coś!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -3

  Tacy jak timmermans we wrzesniu 39 rozstrzeliwali obroncow poczty polskiej. Nie za bardzo wiadmomo w jakim chrakterze ma zamiar wystapic Pani Kudlata jako urzedujacy gauleiter FSD, czy osoba towarzyszaca radosnym obchodom, pozbycia sie Polakow z Gdanska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX