Gorzów Wlkp. Ulicami miasta po raz pierwszy przeszedł Marsz Równości
Rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy poinformował, że podczas marszu nie doszło do poważnych incydentów. - Na pewno nie było jakiś istotnych incydentów, zdarzeń, o których moglibyśmy mówić, że wpłynęły one w sposób znaczący na bezpieczeństwo tego wydarzenia - powiedział PAP Maludy.
Dodał, że dwie osoby zostały zatrzymane przed marszem. To jego przeciwnicy, którzy chcieli przedostać się do jego uczestników. Najprawdopodobniej odpowiedzą za wykroczenie polegające na zakłóceniu porządku publicznego.
Rzecznik przekazał, że marsz zabezpieczało ponad 200 policjantów prewencji z Gorzowa, Zielonej Góry i Wielkopolski, którzy byli w tzw. asyście kroczącej. Oprócz nich w działania zaangażowanych było drugie tyle funkcjonariuszy innych pionów policji.
Organizatorka marszu: Przepełnia mnie radość
Po zakończeniu marszu jego organizatorka Monika Drubkowska powiedziała PAP, że "przepełnia ją radość".
- Przepełnia mnie radość. Dziękuję policji i mieszkańcom Gorzowa, bo machali, pozdrawiali nas - mówiła. Przed marszem Drubkowska podkreślała, że jest on wyrazem walki środowisk LGBT o swoje prawa w naszym kraju.
Marsz wyruszył po godz. 14 z parku 750-lecia na gorzowskim Górczynie i ulicami Piłsudskiego, al. Ruchu Młodzieży Niezależnej doszedł do ronda Ofiar Katynia, gdzie zawrócił i tą sama drogą wrócił do parku 750-lecia.
Jego uczestnicy w asyście policji szli po wydzielonych dla nich jezdniach. Całą drogę przeszli w rytmach muzyki i skandowali hasła inicjowane przez osobę animującą to wydarzenie. Część z maszerujących niosła tęczowe flagi i była kolorowo ubrana.
Co jakiś czas można było również usłyszeć hasła skandowane przez obserwujących to wydarzenie przeciwników marszu. Sam marsz budził też spore zainteresowanie gorzowian, którzy przyglądali się manifestacji i robili telefonami zdjęcia.
Zgromadzenie zakończyło się około godz. 16.30. Trwało nieco ponad dwie godziny.
Prezydent zakazał organizacji imprezy
Jeszcze kilka dni temu nie było pewne, czy w Gorzowie dojdzie do marszu. Prezydent miasta Jacek Wójcicki, tłumacząc to względami bezpieczeństwa, wydał zakaz organizacji tej imprezy, podobnie jak ponad 20 innych, głównie konkurencyjnych zgłoszonych na ten sam dzień.
Decyzję prezydenta zaskarżyli organizatorzy Marszu Równości, których poparł Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Po tych interwencjach sąd uchylił decyzję prezydenta, który nie odwołał się od tego orzeczenia i marsz mógł się odbyć.
Ostatecznie jednak organizatorzy zdecydowali się na zmianę trasy marszu, który zamiast przejść przez centrum miasta, odbył się największym z gorzowskich osiedli.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
-
Moskwa po ataku dronów. Putin "robi z tego prawie że sukces". Rosjanie wyjdą na ulice? "To jednak drąży"
-
Janusz Kowalski chciał ścigać Donalda Tuska, ale w skład komisji weryfikacyjnej nie wejdzie. "Mam dużo do powiedzenia"
-
Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
-
Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
- Nadawca TOK FM odwołuje się od decyzji przewodniczącego KRRiT. Publikujemy główne punkty uzasadnienia
- [Aktualizacja] Biała Księga - korespondencja nadawcy Radia TOK FM z Przewodniczącym KRRiT
- IMGW ostrzega: Ekstremalne zagrożenie pożarami w lasach. W tych regionach jest najbardziej niebezpiecznie
- Mam endometriozę i nie zachodzę w ciążę. Kto mi pomoże?
- Zarodek pod opieką embriologa