Aleksandra Dulkiewicz: Minister Gliński na trzy lata obciął dotację ECS

- Minister kultury Piotr Gliński na kolejne trzy lata obcina dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała w sobotę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Chodzi o kwotę 3 mln złotych.
Zobacz wideo

Dulkiewicz, która w sobotę w Gdańsku wzięła udział w konferencji poświęconej obchodom rocznic podpisania Porozumień Sierpniowych i wybuchu II wojny światowej poinformowała, że dwa tygodnie temu otrzymała od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego pismo z informacją, że "przez najbliższe trzy lata dotacja MKiDN na instytucję współtworzoną przez MKiDN jest obcięta o 3 mln zł".

Prezydent Gdańska przypomniała też, że ministerstwo kultury jest jedną z instytucji współtworzących Europejskie Centrum Solidarności.

4 mln na inną instytucję

- Kiedy poszukamy głębiej i zajrzymy do projektu budżetu państwa polskiego na rok 2020 widzimy, że są przygotowane 4 mln złotych na nową instytucję - powiedziała Dulkiewicz mając na myśli Instytut Dziedzictwa "Solidarności". To inicjatywa NSZZ "Solidarność" i resortu kultury - 31 sierpnia ma nastąpić oficjalne jej powołanie.

- To kolejny krok rządu Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak odebrał gdańskiemu ratuszowi władzę na Westerpltte - oceniła decyzję dot. braku dotacji dla ECS Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że państwo polskie w rękach PiS "ma dzisiaj wszystkie narzędzia do stosowania siły, czego przykładem jest Westerplatte". - To jest kolejny przykład stosowania narzędzi siły. Czy to będzie służyło wychyleniu w przyszłość, myśleniu o tym, jakiej solidarności dzisiaj potrzebujemy w Gdańsku, w Polsce i Europie? Bardzo bym chciała, żeby tak było - podsumowała.

Przypomnijmy, pierwszy raz Ministerstwo Kultury obniżyło kwotę dofinansowania dla Europejskiego Centrum Solidarności o 3 miliony złotych w październiku ubiegłego roku. Pieniądze (potrzebne między innymi na organizację rocznicy wyborów 4 czerwca) udało się zgromadzić dzięki publicznej zbiórce.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Aleksandra Dulkiewicz: Minister Gliński na trzy lata obciął dotację ECS
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  Pani Aleksandro, ojciec dyrektor ma potrzeby znacznie ważniejsze, proszę śledzić, jakie też dotacje minister Gliński przeznaczy dla tego bogobojnego człowieka.
  "MINISTER"- kolejne słowo, które pod najlepszymi rządami przybrało negatywne konotacje.

 • maz9

  Oceniono 6 razy 2

  Będzie dotacja na kolejną przechowalnię zasłużonych dla jednej partii.

 • andgad

  Oceniono 5 razy 1

  Takie to małe i dziecinne:( za dużo lat w socjaliźmie.

 • sawicki1

  0

  Kto nas pokarał takim ministrem ?

 • wawxx

  0

  mam nadzieję, że za dwa miesiące tego "pana" już nie będzie, a potem TS, albo spotkanie z kk.

 • Adam K

  Oceniono 3 razy -1

  Po czynach poznacie maluczkich ludzi ten pan potwierdzał to juz w w przeszłości wielokrotnie.

 • Anna Kostecka

  Oceniono 3 razy -1

  Byłam w tym muzeum latem z dziećmi i bardzo nam się podobało. Jest ono interaktywne i nowocześnie zrobione. Serdecznie polecam.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Apropos Panie Glinski moze te pieniadze warto by przeznaczyc na scenariusz PISF-owski odwoolujacy sie do czasow WMG i lsow Polakow posrod szowinistycznego zywiolu niemieckiego. Film taki powstal w latach 60 bodajze i obrazowal losy Polakow w ostatnie dzni przed wybuchem wojny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX