Aleksandra Dulkiewicz: Minister Gliński na trzy lata obciął dotację ECS

- Minister kultury Piotr Gliński na kolejne trzy lata obcina dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowała w sobotę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Chodzi o kwotę 3 mln złotych.
Zobacz wideo

Dulkiewicz, która w sobotę w Gdańsku wzięła udział w konferencji poświęconej obchodom rocznic podpisania Porozumień Sierpniowych i wybuchu II wojny światowej poinformowała, że dwa tygodnie temu otrzymała od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego pismo z informacją, że "przez najbliższe trzy lata dotacja MKiDN na instytucję współtworzoną przez MKiDN jest obcięta o 3 mln zł".

Prezydent Gdańska przypomniała też, że ministerstwo kultury jest jedną z instytucji współtworzących Europejskie Centrum Solidarności.

4 mln na inną instytucję

- Kiedy poszukamy głębiej i zajrzymy do projektu budżetu państwa polskiego na rok 2020 widzimy, że są przygotowane 4 mln złotych na nową instytucję - powiedziała Dulkiewicz mając na myśli Instytut Dziedzictwa "Solidarności". To inicjatywa NSZZ "Solidarność" i resortu kultury - 31 sierpnia ma nastąpić oficjalne jej powołanie.

- To kolejny krok rządu Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak odebrał gdańskiemu ratuszowi władzę na Westerpltte - oceniła decyzję dot. braku dotacji dla ECS Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że państwo polskie w rękach PiS "ma dzisiaj wszystkie narzędzia do stosowania siły, czego przykładem jest Westerplatte". - To jest kolejny przykład stosowania narzędzi siły. Czy to będzie służyło wychyleniu w przyszłość, myśleniu o tym, jakiej solidarności dzisiaj potrzebujemy w Gdańsku, w Polsce i Europie? Bardzo bym chciała, żeby tak było - podsumowała.

Przypomnijmy, pierwszy raz Ministerstwo Kultury obniżyło kwotę dofinansowania dla Europejskiego Centrum Solidarności o 3 miliony złotych w październiku ubiegłego roku. Pieniądze (potrzebne między innymi na organizację rocznicy wyborów 4 czerwca) udało się zgromadzić dzięki publicznej zbiórce.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM