Upał groźny dla zdrowia i życia. IMGW wydało ostrzeżenie dla ponad połowy kraju

Dla dwunastu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upalną pogodą. W zachodniej i w centralnej Polsce termometry mogą wskazać nawet 33 stopnie Celsjusza.
Zobacz wideo

W poniedziałek upały wystąpią przede wszystkim na zachodzie kraju. Temperatury powyżej 30 stopni należy spodziewać się w Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Kujawsko-Pomorskiem, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem, Opolskiem, na Śląsku, w Świętokrzyskiem i w Małopolsce. Tam obowiązują alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej, rosnącej skali).

Na Podkarpaciu dla zachodnich powiatów wydano ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla pozostałych - pierwszego. Również na zachodzie Mazowsza obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Alert drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

Upały w Polsce. IMGW ostrzega

W upały powinno się ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Pan i lekarz Łukasz Białek stworzyli aplikację pokazującą wzrost temperatury w zamkniętym samochodzie, żeby uświadomić ludziom, jak szybko taki pojazd się nagrzewa i jak niebezpieczne to jest zwłaszcza dla dziecka. Jak to działa? Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM