Czy będzie strajk nauczycieli? Rok szkolny zacznie się od sondażu wśród pracowników oświaty

Między 1 a 15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi sondaż, w którym nauczyciele zdecydują, czy chcą protestu i ewentualnie w jakiej formie.
Zobacz wideo

Sondaż przygotowuje ZNP, a do pracowników oświaty trafi od 1 września. Jak wyjaśnia wiceprezes związku Krzysztof Baszczyński, padną w nim pytania o ewentualne formy protestu. - Jest kontynuacja strajku, jest i wykonywanie tylko tych zadań, które są obowiązkiem nauczyciela. Kolejna sprawa to kwestia związana z niewypełnianiem dokumentacji. No i pytanie o sugestie, które zgłoszą sami nauczyciele czy pracownicy oświaty - wyliczał w rozmowie z reporterem TOK FM. Wyniki sondażu mają być znane w połowie września. To on zdecyduje, czy przeprowadzone ma być potem referendum strajkowe. 

Władze ZNP przyznają, że środowisko jest podzielone, ale większość nauczycieli chce protestować, niekoniecznie kontynuując strajk. - Po takiej ilości hejtu, który się przewalił, po ogromnych kosztach, które poniosło środowisko, musimy niezmiernie ostrożnie podchodzić do formy protestu - dodał Baszczyński.

Związkowcy - od momentu zawieszenia kwietniowego strajku - podkreślają, że niemal dziesięcioprocentowe podwyżki, które nauczyciele dostaną od września, nie rozwiązują problemów oświaty. Żądają przynajmniej 30 proc. Zwracają też uwagę na przepełnienie szkół średnich z powodu kumulacji roczników po reformie, a także na biurokrację i problem braku chętnych do pracy w zawodzie.

Przypomnijmy, że wiosenny strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i objął zdecydowaną większość państwowych szkół i przedszkoli w całym kraju. Trwający trzy tygodnie protest został finalnie zawieszony decyzją zarządu ZNP, który już wtedy zapowiadał, że akcja może być kontynuowana jesienią. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM