Czy będzie strajk nauczycieli? Rok szkolny zacznie się od sondażu wśród pracowników oświaty

Między 1 a 15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi sondaż, w którym nauczyciele zdecydują, czy chcą protestu i ewentualnie w jakiej formie.
Zobacz wideo

Sondaż przygotowuje ZNP, a do pracowników oświaty trafi od 1 września. Jak wyjaśnia wiceprezes związku Krzysztof Baszczyński, padną w nim pytania o ewentualne formy protestu. - Jest kontynuacja strajku, jest i wykonywanie tylko tych zadań, które są obowiązkiem nauczyciela. Kolejna sprawa to kwestia związana z niewypełnianiem dokumentacji. No i pytanie o sugestie, które zgłoszą sami nauczyciele czy pracownicy oświaty - wyliczał w rozmowie z reporterem TOK FM. Wyniki sondażu mają być znane w połowie września. To on zdecyduje, czy przeprowadzone ma być potem referendum strajkowe. 

Władze ZNP przyznają, że środowisko jest podzielone, ale większość nauczycieli chce protestować, niekoniecznie kontynuując strajk. - Po takiej ilości hejtu, który się przewalił, po ogromnych kosztach, które poniosło środowisko, musimy niezmiernie ostrożnie podchodzić do formy protestu - dodał Baszczyński.

Związkowcy - od momentu zawieszenia kwietniowego strajku - podkreślają, że niemal dziesięcioprocentowe podwyżki, które nauczyciele dostaną od września, nie rozwiązują problemów oświaty. Żądają przynajmniej 30 proc. Zwracają też uwagę na przepełnienie szkół średnich z powodu kumulacji roczników po reformie, a także na biurokrację i problem braku chętnych do pracy w zawodzie.

Przypomnijmy, że wiosenny strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia i objął zdecydowaną większość państwowych szkół i przedszkoli w całym kraju. Trwający trzy tygodnie protest został finalnie zawieszony decyzją zarządu ZNP, który już wtedy zapowiadał, że akcja może być kontynuowana jesienią. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Strajk nauczycieli jesienią? ZNP szykują ankietę. Możliwych jest kilka scenariuszy
Zaloguj się
 • anna.maj98

  Oceniono 1 raz 1

  nauczyciele jeszcze nie skończyli wakacji a już zaczynają szaleć ja przez całe wakacje pracowałam po 10 godzin i co drugą sobotę i nie miałam od lat żadnej podwyżki ani premi polscy pedagodzy mają najniższy wymiar pracy przy tablicy i kupę różnych przywilejów i cały czas narzekają dlaczego nie zmienią pracy na lepiej płatną przecież są wykształceni a może boją się tego że jak zmienią prace to będą musieli na prawdę pracować a pensja będzie tylko za uczciwe godziny pracy a nie za te z patologicznej karty nauczyciela po za tym znając polskich pedagogów to w zdecydowanej większości nie nadają się do żadnej pracy ani umysłowej ani fizycznej choć ta fizyczna jest najczęściej też umysłową bo kto pracuje ten wie ile trzeba się było uczyć zawodu i że cały czas uczysz się coś nowego a pedagog powtarza uczniom z notatek całe swoje życie to samo tylko przepisuje swój zeszyt do zeszyta ucznia i to wszystko a mamy i takich wefu co uczą ci już nic nie musza ale potrafią się chwalić w mediach ile to mają obowiązków poza lekcyjnych i w jakich to szczególnych warunkach pracują dlatego im się należą urlopy na poratowanie zdrowia bo przecież mają za mało wakacji ferii itp nie wspominając o wolnych sobotach jak pis tym leserom da podwyżkę to głosuje na po albo spie...m z takiego kraju bo wygląda na to że moje podatki idą na leniwą patologie która w tej chwili domaga się jeszcze emerytur pomostowych gdzie ja po 25 latach muszę pracować jeszcze 24 lata żeby dostać pełną w wieku 67 gdzie rządzie pis jest sprawiedliwość dlaczego do komunistycznych przywilejów mają tylko prawo tak zwani polscy patrioci czyli pedagog mundurowi sędziowie i inni tego typu a nie muszą płacić składek na emeryturę bo ponoć państwo za nich płaci to niech paci i za mnie to może też dostane tak wcześnie i tak wysoką emeryturę i jeszcze zostanie mi składka w kieszeni a za to ma PPK a nauczyciel nie musi

 • kowalski55555

  Oceniono 3 razy 1

  Cipki wśród nauczycieli.. Nikt was nie będzie szanował, jeśli się nie postawicie.
  Jedyne słuszne rozwiązanie to ostra akcja strajkowa od maks od 9-go września.
  Nie bać się rodziców i pitolenia o "powołaniu".

 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wroze sukcesu, egazminy maturalne za 10 miesiecy.

 • Daniel Kepinski

  0

  Zwolnić wszystkich i przyjąć kasjerki z Tesco na ich miejsce patrząc dziś na dzieci wystarczy jak się nauczą liczyć na palcach i opanaja kalkulator

 • Marek Wysłucha

  0

  Przecież to są kpiny 2 miesiące byczenia oczywiście płatnego z naszych pieniędzy bo to grupa która jest tylko biorąca z budżetu pieniądze a teraz strajk dla mnie zwykle bydlaki bez jakiejkolwiek przyzwoitości i oni mają uczyć nasze dzieci szacunku uczciwości oraz dobrego wychowania w końcu trzeba z nimi zrobić porządek jaj sie nie podoba to do roboty do prywaciarza a wtedy oczka sie otworzą nierobom

 • zorro318

  0

  Strajk w formie i tresci z kwietnia br. to gwarancja miazdzacego zwyciestwa PiS w pazdzierniku. I tyle.

 • Jankowski Mirosław

  Oceniono 5 razy -1

  Przed wyborami może coś da ale wątpię, mieliście niepowtarzalną szansę ostatnim razem niewykorzystaną szansę. Mały ze swoją ekipą do tej pory na bank wymyślił plan"G".

 • jakub1975wawa

  Oceniono 4 razy -2

  Proponuję tylko ale z zapalem uczyć ale nie wymagać żadnych sprawdzianów, kartkówek, wypracowań prac domowych, same piatki dawać, od razu bedzie radosniej i luzniej a beda mieli problem

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy -2

  Chcą protestować wywieszając flagi? To mogą już zacząć. Najlepsi z najlepszych póki co kupują elektorat prymitywny, taki co to z księdzem w zgodzie, zalatany marszałek nie przeszkadza, hejt ich cieszy, jeżeli wali w niepokornych wobec miłościwie nam panujących, no i tych co to bezrefleksyjnie stosują kopiuj- wklej pod niewygodnymi artykułami. W edukacji super jest, wszak szkolnictwem rządziła deformatorka Zalewska, nagrodzona za swoje poświęcenie wygodnym brukselskim fotelem. A rodzice we wrześniu chcą odpocząć, przecież całe lato musieli wyręczać nauczycieli w opiece nad dziećmi, nie staną po nauczycielskiej stronie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX