Prawie 400 tys. złotych na opiekunki. Radni Małopolski wspierają rodziców sześcioraczków z Tylmanowej

Radni sejmiku województwa jednogłośnie zadecydowali o przekazaniu ponad 385 tys. złotych dla rodziców sześcioraczków.
Zobacz wideo

Pieniądze mają być przeznaczone na zatrudnienie trzech opiekunek, które będą pracowały w systemie dwudziestoczterogodzinnym. - Rodzina będzie zajmowała się wyborem opiekunek. Na następny rok to będzie spory wydatek, bo w skali roku to będzie 900 tys. złotych - mówił marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski. I zapowiedział, że samorząd wojewódzki będzie zachęcał firmy, sponsorów do wpierania rodziny z Tylmanowej. 

Pieniądze, o których przyznaniu jednogłośnie zdecydowali radni, będą pomagać przez pierwsze trzy lata życia sześcioraczków, czyli do momentu, kiedy Kaja, Malwina, Nela, Zosia, Filip i Tymon będą mogły pójść do przedszkola. 

Pomoc zadeklarował także Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Oprócz opieki medycznej dla dzieci zagwarantuje także przeszkolenie dla opiekunek wybranych przez rodziców sześcioraczków.

Sześcioraczki. Pierwsze takie urodziny 

Nela, Kaja, Malwina, Zosia, Filip, Tymon to pierwsze polskie sześcioraczki. Przyszły na świat 20 maja, przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu ciąży. Na razie do domu ze szpitala pojechały Filip, Tymon, Kaja i Nela. 

Według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. 

TOK FM PREMIUM