We Wrocławiu powstaną klasy dla obcokrajowców. Dzieci i młodzież będą się intensywnie uczyć języka polskiego

Obcokrajowców we Wrocławiu jest coraz więcej. Dlatego w sześciu podstawówka i jednym liceum powstaną specjalne klasy przygotowawcze dla obcojęzyczny dzieci, w których nacisk położy się na intensywną naukę języka polskiego.
Zobacz wideo

Część z obcokrajowców przyjeżdża do Wrocławia z dziećmi. - Zauważamy tendencję wzrostową. To ponad 2000 dzieci z ponad 40 krajów. Stąd pomysł na to, żeby pomóc tym dzieciom w szkole - wyjaśnia Manuela Pliżga-Jonarska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Dlatego w sześciu podstawówka i jednym liceum powstaną specjalne klasy przygotowawcze dla obcojęzyczny dzieci, w których nacisk położy się na intensywną naukę języka polskiego. 

Bo, jak przyznaje dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 Teresa Bartnicka-Romanowska, nieznajomość języka, kraju, w którym się mieszka, jest najtrudniejsza. - To bariera w zdobywaniu wiedzy. Ważne jest, żeby w szkołach powstawały oddziały, w których przede wszystkim dzieci będą uczyły się języka polskiego i jednocześnie realizowały podstawę programową dla swojego poziomu - tłumaczy. 

W klasach przygotowawczych dzieci będą się też uczyć polskiej kultury. - Nowe miejsce, nowy budynek, nowe miasto, w ogóle nowy kraj, język to często dla dzieci szok kulturowy. Chcemy im pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji  -  tłumaczy Manuela Pliżga-Jonarska. 

Do klas przygotowawczych można zapisać dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat, nauka może trwać od czterech tygodni do 12 miesięcy. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wrocław. Klasy dla obcokrajowców
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Specjalne klasy w szkole to etykietowanie i stawianie muru między uczniami. Te dzieci powinny mieć intensywne lekcje polskiego przed pójściem do szkoły, a w roku szkolnym dodatkowe zajęcia języka. Żaden nauczyciel nie nauczy tak szybko, jak rówieśnicy i potrzeba kontaktu codziennego.

 • marieborg

  0

  moi znajomi z Ukrainy polskiego uczyli się a w szkole policealnej Vademecum, mieli tam kursy i bardzo sobie chwalą zresztą widać też jak teraz po polsku śmigają

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 4 razy 0

  Dla najmniej zdolnych korepetycje gratis tym egzaminy ustne w miejscowych parafiach na terenie miast i wsi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX