Matematyka o 18, nauka prawie do 20. Tak wygląda plan lekcji dla licealistów z Bochni. Nieco lepiej będą mieć uczniowie z Krakowa

Początek lekcji o godzinie 13, religia w środku zajęć, a matematyka czy fizyka o godzinie 18. Tak wygląda plan lekcji dla "pierwszaków" z jednego w liceum w Bochni. Czy plan lekcji Waszych dzieci wygląda podobnie? Czekamy na informacje od Was!
Zobacz wideo

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji, a tym samym początek roku szkolnego. To będzie szczególny rok szkolny, bo naukę w szkołach średnich zaczyna tzw. podwójny rocznik. Od dawna nauczyciele alarmowali, że ułożenie planu lekcji, to nie lada wyzwanie. 

Nie łatwo będzie też "pierwszakom". Z opublikowanego w sieci planu lekcji klasy I d I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bochni wynika, że uczniowie będą zaczynać lekcje najwcześniej o... 13.05. W środku ich zajęć zaplanowano na przykład religię. Z kolei przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy chemia, będą się zaczynać późnym popołudniem, nawet po 18. Przez dwa dni w tygodniu uczniowie będą wychodzić ze szkoły tuż przed 19.30.

Jak sprawdziła reporterka TOK FM, w tej placówce pierwszych klas jest aż 16 i wszystkie "pierwszaki" będą chodzić na drugą zmianę. Wszystko to zasługa podwójnego rocznika, bo w tym roku do szkół średnich aplikowali jednocześnie absolwenci zlikwidowanych gimnazjów i ośmioletnich podstawówek.

Plan lekcji z Bochni wywołał wiele dyskusji w internecie. Komentujący zwracali uwagę m.in. na to, że późnym popołudniem znacznie mniej efektywne będzie uczenie się matematyki czy innych przedmiotów ścisłych. A do tego, uczeń będzie miał niewiele czasu na odpoczynek po szkole.

W Krakowie trochę lepiej

Nieco lepiej niż uczniowie z Bochni będą mieli pierwszoklasiści z Krakowa. Jak zapewnia dyrektor Wydziału Edukacji, Ewa Całus, w żadnej krakowskiej szkole średniej "nie będzie pełnej dwuzmianowości".  A to oznacza, że "pierwszaki" będą zaczynać lekcje np. o 10 lub 11, a nie o 13.

Jesteście rodzicami uczniów z podwójnego rocznika lub sami nimi jesteście i też w taki sposób wygląda Wasz plan lekcji? Czekamy na Wasze sygnały! Informacje i zdjęcia planów wysyłajcie na adres reporterzy@tok.fm. 

Podwójny rocznik rozpocznie zajęcia w szkołach średnich już 2 września. Jak wesprzeć młodzież? W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM