Matematyka o 18, nauka prawie do 20. Tak wygląda plan lekcji dla licealistów z Bochni. Nieco lepiej będą mieć uczniowie z Krakowa

Początek lekcji o godzinie 13, religia w środku zajęć, a matematyka czy fizyka o godzinie 18. Tak wygląda plan lekcji dla "pierwszaków" z jednego w liceum w Bochni. Czy plan lekcji Waszych dzieci wygląda podobnie? Czekamy na informacje od Was!
Zobacz wideo

Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji, a tym samym początek roku szkolnego. To będzie szczególny rok szkolny, bo naukę w szkołach średnich zaczyna tzw. podwójny rocznik. Od dawna nauczyciele alarmowali, że ułożenie planu lekcji, to nie lada wyzwanie. 

Nie łatwo będzie też "pierwszakom". Z opublikowanego w sieci planu lekcji klasy I d I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bochni wynika, że uczniowie będą zaczynać lekcje najwcześniej o... 13.05. W środku ich zajęć zaplanowano na przykład religię. Z kolei przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy chemia, będą się zaczynać późnym popołudniem, nawet po 18. Przez dwa dni w tygodniu uczniowie będą wychodzić ze szkoły tuż przed 19.30.

Jak sprawdziła reporterka TOK FM, w tej placówce pierwszych klas jest aż 16 i wszystkie "pierwszaki" będą chodzić na drugą zmianę. Wszystko to zasługa podwójnego rocznika, bo w tym roku do szkół średnich aplikowali jednocześnie absolwenci zlikwidowanych gimnazjów i ośmioletnich podstawówek.

Plan lekcji z Bochni wywołał wiele dyskusji w internecie. Komentujący zwracali uwagę m.in. na to, że późnym popołudniem znacznie mniej efektywne będzie uczenie się matematyki czy innych przedmiotów ścisłych. A do tego, uczeń będzie miał niewiele czasu na odpoczynek po szkole.

W Krakowie trochę lepiej

Nieco lepiej niż uczniowie z Bochni będą mieli pierwszoklasiści z Krakowa. Jak zapewnia dyrektor Wydziału Edukacji, Ewa Całus, w żadnej krakowskiej szkole średniej "nie będzie pełnej dwuzmianowości".  A to oznacza, że "pierwszaki" będą zaczynać lekcje np. o 10 lub 11, a nie o 13.

Jesteście rodzicami uczniów z podwójnego rocznika lub sami nimi jesteście i też w taki sposób wygląda Wasz plan lekcji? Czekamy na Wasze sygnały! Informacje i zdjęcia planów wysyłajcie na adres reporterzy@tok.fm. 

Podwójny rocznik rozpocznie zajęcia w szkołach średnich już 2 września. Jak wesprzeć młodzież? W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (29)
Podwójny rocznik. Matematyka o godzinie 18, lekcje prawie do 20. Też macie takie plany lekcji?
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 2 razy 2

  I bardzo dobrze! Niech się uczą do północy, to nie będą politykować i głosować na opozycję! Brawo PiSd!

 • andrzejsec1

  Oceniono 3 razy 1

  Kończyłem podstawówkę kilkadziesiąt lat temu!
  I już nigdy jej nie odwiedzałem. Widok tych religijnych atrybutów na ścianie klasy jest powalający! Ile to trzeba będzie pracy włożyć aby wyczyścić tę stajnię Augiasza!!!

 • plainvanilla

  Oceniono 2 razy 0

  Krzyż, Matka Boska i zdjęcia 2 papieży w państwowej szkole? To może jeszcze klejnoty Paetza, kolana w śmietanie i galeria najseksowniejszych ministrantów?

 • Dziarska Żmija

  Oceniono 2 razy 0

  Mieszkam za granicą. Każda szkoła ma rano dzieci do 4tej klasy potem na 12 po południu gimnazjum przychodzi do 17 siedzą czasem 18. Kwestia przyzwyczajenia. Przeciez to nie pacholęta dadzą sobie radę sami z dojazdem i powrotem.

 • mm0427

  0

  Już się nie mogę doczekać nowej katolickiej konstytucji ;)

 • gebe14

  Oceniono 2 razy 0

  no i ? przecież bochnia głosowała na pis. to są zadowoleni. w imie bozi

 • Szymon I

  Oceniono 4 razy 0

  A co z dotychczasowymi zajęciami pozaszkolnymi, które są na 16tą, 17tą?? Języki obce, taniec, teatr, plastyka itp?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX