Białystok. Prezydent Truskolaski pozywa TVP. Chodzi o relacje z marszu równości

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski pozywa Wiadomości TVP. W jego ocenie program informacyjny rządowej telewizji kłamał relacjonując wydarzenia poprzedzające pierwszy marsz równości w mieście.
Zobacz wideo

Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu chodzi głównie o to, jak TVP relacjonowała postępowanie ratusza w związku z ponad 70 imprezami, które zgłoszono w dniu marszu równości.

- Powiedziano, że zakazałem wszystkich marszów oprócz jednego. Jest to tak wierutne kłamstwo, że trudno mi nawet zrozumieć, że coś takiego komuś mogło przejść przez gardło - mówi prezydent Białegostoku.

Telewizja Polska miała dwukrotnie odmówić sprostowania tych informacji. Truskolaski zdecydował się więc na drogę sądową. Poza przeprosinami będzie się domagał wpłaty na cele społeczne. - Społeczeństwo nie może sobie pozwolić na to, żeby z naszych pieniędzy takie rzeczy wychodziły na światło dzienne - stwierdził.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", prezydent Truskolaski nie zakazał marszów organizowanych w kontrze do marszu równości, jeśli spełniały wymogi formalne. Nie wydał zgody na dwa zgromadzenia, które pokrywały się z tym wydarzeniem. W przypadku jednego z nich sąd zakwestionował decyzję prezydenta, w przypadku drugiego - podtrzymał ją.

Dlaczego TVP odmówiła publikacji sprostowania? Jak czytamy w "GW", szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski miał stwierdzić, że nie odnosi się ono do faktów, ale stanowi jedynie polemikę. Zwracał też uwagę m.in. na to, że sprostowanie jest zbyt długie. 

Pierwszy marsz równości w Białymstoku

Pierwszy marsz równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich" przeszedł ulicami tego miasta 20 lipca. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, w tym przedstawiciele środowisk kibicowskich, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

W związku z atakami kontrmanifestantów ponad sto osób ukarano mandatami, a około 30 usłyszało prokuratorskie zarzuty.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM