Co dalej z wolnymi krowami z Deszczna? Trwa badanie i kolczykowanie

Na ukończeniu jest badanie i kolczykowanie słynnego w całym kraju stada krów z Deszczna koło Gorzowa Wlkp. Operacja jest konieczna, by przygotować je do transportu. Na razie nie wiadomo, gdzie znajdą nowy dom - poinformowała w środę PAP Izabela Kwiatkowska z Biura Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze.
Zobacz wideo

Po spędzeniu zwierząt do specjalnej zagrody, we wtorek i środę pobierano od nich krew i zakładano kolczyki. Kilka sztuk, których nie udało się złapać wcześniej, zostanie oznaczonych w czwartek.

Przyjęcie krów deklarował właściciel gospodarstwa w woj. zachodniopomorskim, jednak będące dysponentem (od 10 czerwca br.) stada Biuro Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze nie ma z nim kontaktu od półtora tygodnia.

- Nie wiemy co będzie dalej, ale jesteśmy dobrej myśli, że w końcu uda się stadu znaleźć miejsce, gdzie będzie mogło spokojnie dożyć starości. Teraz najważniejsze jest zakończenie procedury związanej z rejestracją i badaniami krów. Stado powinno być gotowe do transportu jeszcze pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - powiedziała PAP Izabela Kwiatkowska.

Dodała, że jeśli nie uda się w tym czasie znaleźć dla niego miejsca, to nadal będą wypasane na łąkach w pobliżu wsi Borek w rezerwacie przyrody Zakole Santockie w gminie Deszczno. Miesięczne utrzymanie stada kosztuje ok. 67 tys. zł. Fundusze na ten cel pochodzą od darczyńców.

Wójt chce zwrotu pieniędzy za opiekę nad krowami

Jak powiedział PAP we wtorek wójt gminy Deszczno Paweł Tymszan od początku lipca br. koszty utrzymania stada przejęło zielonogórskie Biuro Ochrony Zwierząt. Dodał, że gmina nie wydaje już pieniędzy na utrzymanie stada. Łącznie przeznaczyła na ten cel 350 tys. zł.

- Staramy się o zwrot tych środków w ministerstwie. Póki co otrzymaliśmy informację od administracji rządowej negatywną, ale mam nadzieję, że uda się te pieniądze odzyskać dla naszej gminy - zaznaczył wójt Deszczna.

Krowy od trzech miesięcy są przetrzymywane na nawarciańskich łąkach w pobliżu Borka. Stado liczy ok. 180 sztuk. Od wielu lat żyło na wolności i wypasało się na polach rolników. Zwierzęta nie były zarejestrowane i nie były pod opieką weterynaryjną. Właściciel stada od lat się nim nie interesował, a to z każdym rokiem powiększało się.

Pod koniec października ub.r. powiatowy lekarz weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję, "na mocy której właściciel zwierząt został zobowiązany do zabicia 170 sztuk bydła". Ta decyzja została podtrzymana przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Od tego momentu krowy z Deszczna stały się znane w całym kraju. Po licznych protestach, w sprawę "ratowania" krów włączyli się również politycy. Ostatecznie z końcem maja br. szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że krowy z Deszczna nie trafią do uboju.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM