Połamane drzewa, zalane ulice. Gwałtowne burze przeszły nad zachodnią i północną Polską

Z powodu burz strażacy interweniowali ponad 600 razy. Najwięcej pracy mieli w województwie zachodniopomorskim. W województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w mieście Dobrzelin konar drzewa spał na motocyklistę. Ranny został przewieziony do szpitala.
Zobacz wideo

Od sobotniego popołudnia do czwartkowego poranka, straż pożarna interweniował ponad 615 z powodu burz, gwałtownych opadów deszczu, połamanych drzew. Jak poinformował rzecznik KGP PSP st. bryg. Paweł Frątczak, najgorzej było na Pomorzu Zachodnim, tam strażacy interweniowali ok. 200 razy, w woj. wielkopolskim - 92, w woj. pomorskim - 67, w woj. małopolskim - 64, w woj. kujawsko-pomorskim - 56.

W czasie nawałnic uszkodzonych zostało 20 dachów na budynkach. W województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w mieście Dobrzelin konar drzewa spał na motocyklistę. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie kołobrzeskim, stargardzkim, a także w Koszalinie – poinformował w środę rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak. Interwencje były też m.in. w powiecie białogardzkim, goleniowskim, gryfińskim, świdwińskim, a także w Szczecinie - w stolicy Pomorza Zachodniego zalanych zostało wiele ulic. 

Interweniowano głównie z powodu podtopień, połamanych drzew i wybijających studzienek. Jak poinformował Kubiak, nikt nie został poszkodowany.

Do groźnego zdarzenia związanego z burzą doszło w Starogardzie Gdańskim. Jak informował portal tvn24.pl, prawdopodobnie przez wyładowanie atmosferyczne w jednym z budynków doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego.

W czwartek znów upał i burze

W czwartek nad Polską zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz od 20 mm na zachodzie kraju do 30 mm na pozostałym obszarze, jedynie na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Lubelszczyzny do 40 mm. Temperatura maksymalna od 26°C, 27°C na Podhalu, Suwalszczyźnie i miejscami nad morzem, do 28°C, 32°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na zachodzie kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni, w czasie burz w porywach do 90 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, początkowo lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny do 20 mm, na północy Lubelszczyzny, Mazowszu, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach do 30 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 19°C, jedynie na Pomorzu Zachodnim oraz lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 15°C. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na północy miejscami umiarkowany, północno-zachodni, w czasie burz w porywach do 75 km/h, a na północnym wschodzie początkowo do 90 km/h.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM